Még a székek nagy részét is vissza kellett pakolni a nézőtérről, olyan kevesen – körülbelül százan – érdeklődtek az MSZP és a Párbeszéd főpolgármester-jelöltjeinek első nyilvános vitája iránt. Pedig igen „érdekes” ígéretek hangzottak el a felek szájából. Karácsony Gergely például „a falusi emberközpontúságot akarja a fővárosba csempészni”, Horváth Csaba pedig azt ígérte: megválasztása esetén minden születendő baba után ültetnek egy fát Budapesten.
Míg Karácsony szokásához híven langyos vitapartnernek bizonyult, a korábban az ingyenes BKV-val kampányoló Horváth érezhetően keményebb hangnemet választott; kritizálta például a zuglói polgármestert azért, mert az ottani alpolgármester fideszes. Összességében azonban komolytalan semmitmondás jellemezte a vitát, nem sikerült érdemi áttörést elérniük az ellenzéki politikusoknak a számukra oly fontos Budapest ügyei kapcsán.
A májusi EP-választáson várhatóan minden párt önálló listát állít, az MSZP–Párbeszéd-szövetségen kívül az ellenzéki pártok az egymással folytatott küzdelemre használják majd fel a voksolást. Erről az ellenzéki politikusok is nyíltan beszélnek. Többen nyilatkoztak már úgy, hogy az európai parlamenti választáson elért eredmények alapján akarják kialakítani az önkormányzati megmérettetés együttműködési feltételeit.
Ez az úgynevezett előválasztást is kockáztatja, hiszen azon hiába jön ki például Horváth Csaba győztesen, ha az EP-szavazáson a Demokratikus Koalíció megelőzi az MSZP-t (2014-ben csupán egy százalékpont volt a különbség). Egy ilyen fejlemény alapjaiban változtatja majd meg ezeknek a pártoknak az álláspontját, és ismét elindítja köztük a már jól ismert összefogásvitát.
Eddig ráadásul igen alacsony szintű az érdeklődés az előválasztás iránt, azon a legelkötelezettebb balliberális szavazókon kívül szinte senki sem vesz részt. Ez tovább rombolja ennek a próbálkozásnak a legitimitását. Puzsér Róbertet semmi sem fogja rákényszeríteni arra, hogy ténylegesen részt vegyen nyáron az előválasztási folyamatban.
Jól jelzi az ellenzék szétesettségét, hogy még Budapesten sem képesek kiállítani a kormánypártok ellenfelét. Miután hónapokon át a jelöltállítás mikéntjéről alkudoztak, egy olyan előválasztási folyamatot indítottak el, amelynek a hatására nyár végéig a balliberális oldalnak garantáltan nem lesz főpolgármester-jelöltje. Akkor viszont már túl késő lesz, ilyen rövid idő alatt szinte lehetetlen egy esélyes jelöltet felépíteni.