Az egyetlen továbbra is állami többségi tulajdonban lévő gyógyszergyár legutóbbi tenderét is megsemmisítették, ezúttal azért, mert nem tudtak megállapodni az egyedüli jelentkezővel, a brit Frontier Pharma Limited és az orosz NPO Petrovax Pharm LLC közös konzorciumával arról, hogy mi legyen a Galenika 70 millió eurós banki tartozásaival. A cégnek további adósságai is vannak, az államnak is tartozik körülbelül 160 millió euróval, s a kormány azt javasolta a hitelezőknek, hogy ne adjanak ki meghagyást a gyár számlájának zárolására, vagyis ne folytassák le a behajtási eljárást. Felszólította a közvállalatokat, hogy októberig „hagyják békén” a Galenikát. Korábban március 31-e volt a türelmi időszak határideje.
Arról, hogy a kormány számára mennyire fontos a gyógyszergyár helyzetének a rendezése, Aleksandar Vučić szerb kormányfő, megválasztott államfő legutóbbi nyilatkozata is tanúskodik. Kabinetje egyik legsürgetőbb feladatának nevezte a Galenika problémájának rendezését.
A gazdasági minisztérium is nekilátott a privatizáció új, elfogadhatóbb modelljének a kidolgozásához. A még érvényben lévő, de feltehetően némi változások elé néző terv szerint a gyógyszergyár stratégiai partnerének a részvények 25 százalékát kínálta fel eladásra a szerb kormány, és legkevesebb 7 millió eurót kért a részesedésért. Az állam a Galenika 85 százalékos tulajdonosának számít, öt évre keres befektetőt, amely a 25 százalékért irányítói szerepet is kapna: mind az öt menedzser jelölési jogát ráruháznák. Az öt esztendő lejárta után Belgrád folytatná a privatizációs eljárást, de megtartaná a részesedés 50 százalékát. Hamarosan kiderül, hogy mennyiben változtat az eddigi feltételeken. Egyelőre annyit lehet tudni, hogy a gazdasági tárca most az adósságok törlesztésének a legmegfelelőbb módját kívánja meghatározni a remélt tranzakció érdekében.
A magánosítási gondok ellenére a Galenika valamelyest növelni tudta a termelést: ez év elején közölték, hogy tavaly 42 millió euró értékben adtak el gyógyszert, nyolc százalékkal többet, mint 2015-ben. Problémáik vannak viszont az exporttal, tavalyi eredményük alulról súrolta a 7 millió eurót