CÖFCÖFCÖFCÖF – ennyi jutott eszébe a szocialisták és Mellár Tamás független képviselő révén frakcióval bíró Párbeszéd politikusának, Tordai Bencének a civiltörvény újabb módosításáról. Legalábbis mást nem volt képes mondani az előterjesztés országgyűlési vitájában. Pedig még az elvileg a civilek védelmében fellépő ellenzék számára is bőven akad értékelhető elem a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által jegyzett indítványban, melyről ez évben szavaz a T. Ház.
Az indoklás szerint „a civil szervezetekre vonatkozó szabályok folyamatos felülvizsgálatával, a gyakorlati tapasztalatok beépítésével, az eljárási szabályok egyszerűsítésével a jogalkotó annak az alkotmányos kötelességének tesz eleget, amely feladatául jelöli ki az egyesülési jog zavartalan gyakorlásának biztosítását, védelmét”. Semjén szerint pedig a támogatásokat érintő módosító javaslatok a civil szervezetek adminisztrációjának a csökkentését szolgálják, valamint ösztönzőleg hatnak a saját bevételek növelésére, s lehetővé teszik, hogy a jelenleginél több egyesület és alapítvány részesüljön miniszteri támogatásban.
Konkrétan arról van szó, hogy a civil szervezetek által gyűjtött, illetve a számviteli beszámolóban feltüntetett adományok értéke után járó normatív támogatás mértékét a jelenlegi ötről tíz százalékra növelné a javaslat, továbbá bővítené az úgynevezett egyedi keretet is, amely biztosítja, hogy évente több alkalommal váljon lehetővé civil szervezetek egyedi szakmai programjainak a finanszírozása. Ez utóbbi változás oka, hogy az elmúlt években szinte megduplázódtak az igények: 2016-ban 297 ilyen pályázatot adtak be, míg 2017-ben 580 volt ez a szám. Mindebből az következik, hogy a kisebb szervezetek is nagyobb eséllyel juthatnak majd állami forráshoz, továbbá a jövőben egységesülnek az eddig a működésre és a szakmai tevékenységre kiírt pályázatok. Kevesebb papírmunka, több lehetőség.
Vagyis az új javaslat összességében a bővülő dotációról szól. Kétségtelen, hogy a források elosztásáért továbbra is a Nemzeti Együttműködési Alap, illetve a testület kilencfős tanácsa felel, melynek elnöke jelen állás szerint a Tordai által citált szervezet vezetője, Csizmadia László. Ám egyrészt ez évek óta érvényes felállás, másrészt a mostani módosító javaslat felveti a jövőbeli átszervezés lehetőségét. Ugyanis a törvényszöveg szerint a kormány rendelettel szabályozhatná az alap kezelő szervének „a jogutódlása esetén felmerülő átadás-átvételi eljárását” is.
Parlamenti expozéjában Tuzson Bence közszolgálatért felelős államtitkár szintén az adminisztrációs terhek csökkentését emelte ki, hozzátéve: a valós civil szervezetek részesüljenek valódi és növekvő támogatásban! Ráadásul az ellenzéki politikusok és sajtó sugalmazásával szemben a civil szférára az elmúlt években egyre több jutott a központi büdzséből, a 2012-es 3,4 milliárd után jövőre összességében már 5,9 milliárdra emelkedik ez az összeg.