Barátból ellenfél

Mátrix
Az USA kemény szankciókat fontolgat Törökország ellen. Ezek bevezetésével azonban csak még közelebb tolná Ankarát Moszkvához és Pekinghez.

TÖRÖK–AMERIKAI FESZÜLTSÉGEK 

 Tovább súlyosbodik az Egyesült Államok és Törökország szembenállása. Washingtonban a Bloomberg értesülései szerint három opciót fontolgatnak Ankara megbüntetésére, amiért makacsul ragaszkodik az orosz Sz–400 Triumf rakéta- és légvédelmi rendszerek megvásárlásához. A kis-ázsiai állam július végéig kapott haladékot, hogy teljes mértékben felszámolja az orosz üzletet. Ám Recep Tayyip Erdoğan államfő kijelentette: „A Moszkvával kötött üzletet lezártuk. Megvesszük az Sz–400-asokat.” 

 

SZANKCIÓK

Már nem csak arról van szó, hogy az USA megvonja a jogot a törököktől, hogy megvásárolják az F–35-ös harci gépet, és részt vegyenek a gyártásában. Sőt, a legsúlyosabb büntetőintézkedés egyszerűen padlóra vinné a kis-ázsiai ország gazdaságát. Emiatt a hírek szerint a második, közepesen erős szankciócsomagot vetnék be. Ugyanabba a kategóriába sorolnák őket, amelyben most az oroszok vannak. Vagyis a CAATSA (Amerika ellenfeleinek a megbüntetésére szolgáló törvény) sújtaná a török hadiipar kulcsvállalatait. 

Törökország hadseregében nagyszámú amerikai fegyvert rendszeresítettek, ezek egy részét török hadiipari cégek gyártják. Ilyen például az elterjedt M4A1-es gépkarabély vagy az M72 LAW páncélelhárító kézi rakétafegyver, az ACV–15-ös kétéltű páncélozott harcjármű, az AN/TPQ–35/36-os radar, az S–70 Black Hawk helikopter, az FIM–92 Stinger ManPADS hordozható légvédelmi rakéta vagy a török légierő gerincét adó, F–16C/D többcélú harci gépekből álló flotta, az épülő TCG Anadolu könnyű repülőgép-hordozó számos berendezése, fegyverzete.

Tehát ha a török hadiipart a CAATSA törvény alkalmazásával elzárják az amerikai piacoktól (mint eladót és mint vevőt), az nagyon kemény csapást mér a NATO egyik legnagyobb hadiipari komplexumát felépítő Törökországra. Nem vásárolhatnak amerikai eszközöket, tartalék alkatrészeket, és nem is lehetnek jelen az USA piacán mint eladók. Ezzel még inkább elidegenítik, és az orosz/kínai hadiiparral való szorosabb kapcsolatépítés felé taszítják Ankarát. 

Az amerikai–török viszony átalakulása szövetségesi kapcsolatból ellenfelekké Washington érdekeit is sérti. Az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus éleződésének időszakában az USA-nak nagy szüksége lehet a kis-ázsiai állam területére telepített NATO-s–amerikai–török radarrendszerekre. A helyzet ellentmondásos. Az İncirlik légi bázison még mindig amerikai atomfegyvereket tárolnak, és az Egyesült Államoknak továbbra is nagyon kellenek a Törökország északkeleti régióiban telepített, Oroszországot és Iránt figyelő radar- és szenzorrendszerek adatai. Kürecikben üzemel a Nyugat-Európát védő, amerikai működtetésű NATO-rakétapajzs (Aegis-Ashore) szeme-füle, az AN/TPY–2-es radar.

 

TÖRÖK SÉRELMEK

Most, hogy nyíltan szembekerültek egymással, Washington és Ankara kitálal. Az Egyesült Államokat leginkább Törökország szembefordulása, az oroszokkal való lepaktálása bántja. A kis-ázsiai ország sérelmei számosabbak. A Pentagon felfegyverezte a kurdokat, a törökök ősellenségeit. Az USA nem adta ki Gülent, az ott élő török papot, akit a 2016-os puccskísérlet mögött sejtenek. Továbbá Amerika már az Irán (illetve a Teheránnal üzletelők) ellen bevezetett szankciókkal jó előre odasózott Ankarának, és a Ciprussal folytatott, a tenger alatti gázfeltárással kapcsolatos vitában sem állt a törökök oldalára. (Erről lásd cikkünket a 24–25. oldalon.)

 

Borítófotó: Erdogan török elnök. Galambból héjává vált az amerikaiak szemében

Ezek is érdekelhetnek

További híreink