Bankmenedzserből kormányfő

Mátrix
Mateusz Morawiecki nemrég váltotta a lengyel kormány élén Beata Szydłót eddigi helyettese, aki egyben a fejlesztési és pénzügyminiszter is volt. Portréjában élete fontosabb mozzanatait villantjuk fel.

Antikommunista wrocławi családból származik a 49 éves Mateusz Mora-wiecki. Édesapja, Kornel nagyon aktív tagja volt az ellenzéknek, és 1981 decemberében, a hadiállapot bevezetése után letartóztatási parancsot adtak ki ellene. A fiatal Mateuszt gyakran megverték és zsarolták a hatalom pribékjei, hogy árulja el apja rejtekhelyét, de soha semmit nem tudtak kiszedni belőle. Ő maga is sokszor részt vett a kommunista állam elleni tüntetéseken. 

A rendszerváltozás után keményen tanult, képezte magát. Történelem szakon végzett a Wrocławi Egyetemen, emellett a legjobb lengyel technológiai intézményben, a város műszaki egyetemén is diplomázott, s a Central Connecticut State Universityn üzleti tanulmányokat folytatott. De ezzel még nincs vége: MBA-diplomát szerzett a Wrocławi Közgazdaság-tudományi Egyetemen, valamint posztgraduális képzésre járt a Hamburgi Egyetem európai jog és gazdasági integráció szakán. Később szülővárosa közgazdaság-tudományi univerzitásán és a Wrocławi Műszaki Egyetemen tanárként dolgozott. Tudományos tevékenysége mellett a politikába is beszállt, tagja volt a Lengyelország európai uniós csatlakozását előkészítő szakértői csoportnak. 

Banki karrierje 1998-tól számítható; akkor került a Bank Zachodni WBK-hoz vezérigazgatói tanácsadónak, majd ő felügyelte a gazdasági elemzések irodáját és a nemzetközi kereskedelmi osztályt, aztán ügyvezető igazgató és az igazgatóság tagja lett. Végül 2007-ben foglalta el az elnöki fotelt, és pénzintézete az ország három legnagyobb bankjának egyike lett. 

Morawiecki közszolgálati karrierje még a Jog és Igazságosság (PiS) hatalomra kerülése előtt kezdődött. 2010-ben az előző kormányfő, Donald Tusk képviseletében részt vett a Gazdasági Tanácsban. A PiS-kormányban 2015-ben lett miniszterelnök-helyettes és fejlesztési miniszter. A jelölést a közgazdászok jól fogadták, hiszen képzett, tapasztalt szakértő hírében állt. Morawiecki hónapról hónapra növelte befolyását a kabinetben és a kormánypártban, 2016 szeptemberében a pénzügyi tárcát is átvette. Az elmúlt két évben végzett munkájáról azt mondta: sikerült a gazdaságot a beruházásokra, az innovációra és az exportra hangolnia. 

Annak ellenére, hogy Mateusz Mora-wiecki gazdasági szakértőként lép a lengyel kormány élére, rövid távon a legfontosabb feladata politikai. Javítania kell a PiS által uralt Lengyelország nemzetközi imázsán és nyugati kapcsolatain. Az új miniszterelnök kreatív és karizmatikus személyiség, várhatóan aktív szerepet tölt be a legfontosabb EU-s viták megoldásában. Ebben bizonyára segítségére lesz jó fellépése, nyelvi készségei és a bankszektorban szerzett tapasztalatai. 

Nem titok, hogy Jarosław Kaczyński jobb kapcsolatban van Mateusz Morawieckivel, mint elődjével, Beata Szydłóval. Bizalmát bizonyítja, hogy egyre bővítette feladatkörét, „szuperminiszterré” tette. A PiS környezetében azt mondják, hogy Morawiecki néhány év alatt átveheti Kaczyński szerepét a jobboldalon, hiszen elképzelései tökéletesen beilleszkednek a pártelnök víziójába, aki évek óta arról beszél, hogy szükség van a gazdaság államosítására. A frissen kinevezett kormányfő többször kifejtette, hogy az erős gazdaságnak lengyel tőkére kell támaszkodnia, és fontos az állam beavatkozása a gazdaságba. Ennek ellenére sok politikus számára – a saját pártján belül szintén – továbbra is egy „bankár” marad.

A politikai szakértők szerint Mateusz Morawiecki miniszterelnöki tisztségének átvétele hozzájárulhat a PiS választóbázisának a növekedéséhez. Őt ugyanis mindenki kompetens személynek tartja, egyszersmind bizalomkeltő, s távol tartja magát a párt belső konfliktusaitól. A változást a középen álló szavazók is felismerhetik, akik ma a PiS és a Polgári Platform (PO) között haboznak. Ugyanakkor Morawiecki ideológiailag konzervatív és mélyen vallásos ember, nem áll messze a Jog és Igazságosság törzsszavazóitól sem. A családok és idősek támogatását, a vállalkozói szellem növelését, a fiatalok lakáshoz juttatását, az egészségügyi ellátás javítását mind fontosnak és megoldhatónak tartja. 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink