Balos körtánc

Mátrix
Olyannyira nagy a fluktuáció a parlamenti képviselettel rendelkező baloldalon, hogy szinte követhetetlen, ki kinek a szövetségese. Évek óta zajlik a körtánc.

Az elmúlt nyolc évre visszatekintve egy dolog kijelenthető: a baloldal politikáját ma is a 2010 előtti MSZP-kormányok tagjai, pártvezetői határozzák meg. Miközben a baloldali értelmiség folyamatosan a civilekre hivatkozva bízik a kormányváltásban, nekik szinte semmilyen szerepük nincs a mai ellenzéki politikacsinálásban.

Pedig nyolc esztendő alatt megszámlálhatatlan tüntetést tartottak.

 

HOVÁ TŰNT KÓNYA PÉTER?

A Bajnai Gordon alapította Együtt egyértelműen a baloldal megújítójaként lépett színre 2012-ben. Törekedett a „civilek” magához láncolására: szövetséget kötött a volt katonatiszt, Kónya Péter alapította, a rendvédelmi dolgozók korai nyugdíjazásának a megszüntetése ellen tiltakozó Magyar Szolidaritás Mozgalommal.

A Bajnai-féle pártnál sokkal radikálisabb szervezet ma már nincs az Együtt mellett, igaz, a 2014-es választási kudarc után Bajnai is kivonult a politikából. Listás mandátumát annak a volt fideszes Szelényi Zsuzsannának ajánlotta fel, aki azóta szintúgy kilépett az Együttből. Ahogy Kónya Péter is otthagyta már a delegáló pártját, de a Szolidaritást is. Tavaly pártot alapított, méghozzá Szolidaritás a Köztársaságért néven, amelyről azóta sem lehetett hallani. 

Hogy még egy kis csavart vigyünk a történetbe, néhány hete az is kiderült, hogy a Kónya nélküli Szolidaritás – amely nem párt, hanem civil szervezet – a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval (DK) kötött választási megállapodást. 

Az Együtt társelnökét, Juhász Pétert lehetne felhozni egyedüli példának arra, hogy egy korábbi „civil” aktivistából – ő a marihuána legalizálásáért küzdött a kétezres években – sokat szereplő politikus lett. Ő a 2011-ben létrehozott Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport (most is csak közel kétszázezer támogatójuk van) vezetőjeként lett Bajnai szövetségese. Igaz, mindössze V. kerületi önkormányzati képviselőségig vitte, de a fideszes Rogán Antal elleni botránypolitizálásával országos ismertséget szerzett. Stílusa a többi, szövetséges baloldali párt körében nem teszi túl népszerűvé, sőt MSZP-s, DK-s informátoraink egyenesen összeférhetetlennek tartják, akivel még egy normális diskurzust sem érdemes elkezdeni. 

 

AZ EGYÜTT–PM BUKÁSA

A két szervezet mindig olyannak tűnt, mint egy jó házaspár, amelynek a tagjai az ismerősök előtt a legkedvesebb arcukat mutatják, miközben kihűlt a kapcsolatuk. Tavaly decemberig kéz a kézben jártak, aztán Karácsony Gergely, a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje 180 fokos fordulattal az addigi külön listás indulás helyett az MSZP által hirdetett közös lista híve lett. Egy csapásra elvállalta a szocialisták miniszterelnök-jelöltségét is, miközben – igaz, ezt még nem deklarálták – az Együttben azt gondolták, hogy az ő kormányfőaspiránsuk lesz. A nyilvános szakítás láthatóan megrázta az együttes Szigetvári Viktort és Juhászt, megcsalatva érezték magukat. Ugyanúgy, ahogy 2012-ben érezhetett Schiffer András, amikor az LMP-t hagyta faképnél Karácsony és maréknyi csapata, akkor éppen Bajnaiért és az Együttért. 


Hadházy ákos. A Jobbik felé tapogatózik

Az LMP is ragaszkodik önállóságához, de mintha a Jobbik néppártosodása hatással lenne rájuk. Ezt bizonyíthatja, hogy sajtóhírek szerint a minap egyeztetett Hadházy Ákos és Simicska Ádám (Simicska Lajos fia – a szerk.), s a Magyar Nemzet Klubrendezvényén Vona Gábor is részt vett. 

 

LMP-S VÁLTOZÁSOK

Az elmúlt ciklusban egyedül Demeter Márta hagyta el a szocialista frakciót, aki forrásaink szerint megsértődött, mert közölték vele: 2018-ban biztosan nem kap befutó helyet a listán. Először a Jobbikkal hozták kapcsolatba a politikust, aki a függetlenként eltöltött hat hónapos időszak után inkább az LMP-t választotta. 


Demeter Márta. Az LMP-ben is izgulhat a mandátumért

Demeter Márta a hetedik helyet kapta az LMP-listán, amely akár befutó is lehet, de ehhez a 2014-es szereplésnél többet kell elérnie a pártnak, hiszen akkor öt képviselőjük jutott a törvényhozásba. Időközben korábbi vezetőjük, Schiffer András is besokallt, helyére jött a frakcióba Hadházy Ákos volt fideszes politikus. De Sallai R. Benedeknek is sok volt a politizálásból, 2018-tól ő is visszavonul. Érkezett viszont a volt MSZP-s kampányguru, Ron Werber. A párt és Szél Bernadett miniszterelnök-jelölt választási hadjárata érezhetően célratörőbb, mint korábban voltak az LMP-s kampányok.

 

MSZP: LESZ MÉG VÁLTOZÁS?

Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt marad, bármit mondjanak is a számok. Ez biztos – Botka László lemondása után egy újabb vezéráldozatot már nem viselne el a párt. A szocialisták felosztották a 106 körzetet, a DK-val és a Párbeszéddel indulnak listán. Így tehát 10 százalékot kell majd elérniük, de vállalják a kockázatot. „Hogy akarnánk kormányt váltani, ha a tíz százalék megugrásától is félnénk?” – kérdezte egy forrásunk. Elsősorban Budapesten vannak győzelmi esélyeik, a kiindulási pont, hogy a 18 körzet többségét megnyerjék. Ezen kívül Baranyában, Borsodban, Csongrádban látnak esélyt az egyéni mandátumra. Csakhogy a DK-s szövetségnek hátránya is van.


Karácsony Gergely. Ő már nem lesz vezéráldozat

Kilépett a pártból az újpesti egyéni képviselő, Horváth Imre, mivel áprilisban nem ő, hanem a DK-s Varju László indulhat a körzetében. A sajtóhírekkel szemben még mindig nem lehet tudni, hogy Óbudán végül valóban a párbeszédes Szabó Tímea, vagy a 2014-ben győztes Kiss László indul-e. Ugyanígy nem világos, hogy Mesterházy Attila volt pártelnök megméreti-e magát Veszprémben, vagy – ahogy a többi balos párt jelöltje – visszalép a független Kész Zoltán javára. Tóth Bertalan frakcióvezető már megtette ezt, hiszen Pécsett nem jelöltette magát. Azt mondják, hogy a 2019-es polgármester-választásra készül, vagy csak elege lett a politikai adok-kapokból, és egy időre a háttérbe akar húzódni.  

 

A DK-BAN MÁR NINCS VILLONGÁS

Gyurcsány erős kézzel fogja a DK-t, ahol nincs kibeszélés. Ezért is volt meglepő 2016-ban, hogy az elnökség tagja, Kerék-Bárczy Szabolcs ellenzéki paradigmaváltást sürgetve kilépett a pártból. Azt látta, hogy a mostani ellenzék jelen formájában nem tud győzni a választáson. Ő is új pártot ígért, amiből semmi sem lett. Feltűnően csendben van Debreczeni József és – annak ellenére, hogy ismét képviselőjelölt lesz – Bauer Tamás is. Sokak szerint Gyurcsány egyetlen célja, hogy 2018 után maga alá gyűrje az ellenzéket, 2022-re ő akar lenni a baloldal vezetője.


Gyurcsány Ferenc. Már a baloldal vezetésére készül

Ezek is érdekelhetnek

További híreink