– Az egész családja kvázi közszereplő, azonban önt eddig nem láttuk a nyilvánosság előtt. Miért?
– Tudatosan nem vállaltam közszereplést, ami az üzleti életben teljesen normális dolog, ráadásul irtózom is tőle. Ugyanakkor az általam vezetett cég iránti befektetői bizalmat a személyemmel szeretném erősíteni.
– Végzettsége alapján jogász. Miért éppen az ingatlanszakma mellett döntött?
– Nem én választottam az ingatlanszakmát, hanem fordítva: az választott engem. Alapvetően minden porcikámmal ügyésznek készültem, de talán a családi hátterem mindent megmagyaráz: kicsi korom óta jártam édesapámmal, Ungár Andrással üzleti tárgyalásokra. Az ingatlanszakmára lettem felkészítve. A szüleim úgy neveltek, hogy önálló döntéseket hozzak, ügyeket képes legyek magam előkészíteni, végigvinni, lemenedzselni. Tehát nem a lehetőség, inkább a kötelességtudat az, ami erre a pályára vitt.
– Édesanyja, Schmidt Mária, aki ugyancsak tulajdonos a BIF-ben, beleszól a cég ügyeibe?
– Erről szó sincs, édesanyám nem is foglalkozik a vállalat ügyeivel, és hálás érte, hogy nem kell neki. Olyasmivel tud foglalkozni, amivel ő szeret, ami neki való és nem untatja. Nem az ő szakterülete az ingatlanhasznosítás és -fejlesztés, ezt bölcs asszony révén tudja is magáról. A céget egy igazgatótanács irányítja és egy profi menedzsment viszi.
– Utóbbiból kiindulva: két éve a BIF elnöke. Maga a pozíció nem teszi szükségessé az operatív részvételt. Ettől függetlenül részt vesz a napi üzletmenetben?
– Több mint tizenkét esztendeje, hogy tagja vagyok a BIF igazgatótanácsának. IT-tagként az elmúlt évtized minden üzleti döntésében részt vettem, megismertem a társaság működését. Úgy vélem, ez biztosítja a folytonosságot. Elnökként természetesen aktívabb vagyok, mint korábban. Ugyanakkor a saját terveimnek, céljaimnak nagyobb teret tudok adni. Például 2018-ban számos olyan esemény történt a BIF életében, amely vezetőként nagyobb odafigyelést, esetenként napi szintű részvételt is megkövetelt az üzletmenetben.
– Miben tér el a BIF más hasonló profilú cégektől?
– Szerintem elsősorban abban, hogy a társaságunk rendelkezik a budapesti belváros ingatlanos kuriózumaival. Olyan kiemelt elhelyezkedésű ingatlanaink, lehetőségeink vannak a főváros belső kerületeiben, amilyenek más cégeknek nincsenek. Ingatlanhasznosító és -fejlesztő vállalatként pedig a BIF 1998 óta tőzsdei szereplő, és az elsők egyike volt, amely következetesen a SZIT-té (szabályozott ingatlanbefektetési társaság) válásban látta a jövőt. Számunkra a SZIT mint konstrukció kihagyhatatlan üzleti lehetőségként merült fel, amellyel a magánbefektetők is jól járnak.
– Milyen szegmensekben van jelen a BIF, és melyik területen a legerősebb? Van-e olyan projekt, amelyre jobban koncentrálnak?
– A cég a saját fejlesztéseit hagyományosan a prémium kategóriába pozicionálta. Ilyen például a Duna-parti Castrum Ház, az Üllői úti Ü48 irodaház, a Flórián udvar az Árpád híd lábánál vagy akár a rózsadombi Pasa lakópark. Ezt a színvonalat vitte tovább a harmadik kerületi Harsány lejtő projekt, ahol a száznyolcvan építési telek eladását követően lakóparkfejlesztéssel folytattuk a beruházást, és már a kivitelezés befejezését megelőzően értékesítettük az első ütem társasházi lakásait. Most az építkezés és az eladás második üteme zajlik. Itt szintén arra törekszünk, hogy különlegeset alkossunk. Ezenfelül építettünk a területen játszóteret, és szeretnénk még óvodát, irodát is.
A BIF jövedelemtermelő ingatlanjai alapvetően iroda- és parkolóházak. Az elmúlt években nagyobb hangsúly került a lakásfejlesztésre, s egyre több hotelprojekttel kezd foglalkozni a társaság.
Kiemelném a Vigadó téren található Vigadó Palota irodaházat, melyet a vásárlást követő felújítás alatt sikerült teljes egészében bérbe adni! Jól sikerült, kreatív projektünk az Üllői úti Bifloft irodaházunk, amely egy használaton kívüli oktatási célú épület újragondolásaként valósult meg. Ez is már a kivitelezés végét megelőzően majdnem száz százalékban bérlőre talált.
Jelentős számú belvárosi, prémium lokációjú, komoly fejlesztési potenciállal rendelkező objektum van a társaság tulajdonában. Ilyen az Andrássy úton lévő két ingatlanunk. Itt egyedülálló módon további ötezer négyzetméter alapterület és mélygarázs építésére van lehetőségünk. Terveink szerint hamarosan egy kilencvenszobás butikhotel kialakítását kezdjük meg. A Nyugati tér mellett lévő Bajcsy-Zsilinszky útra 25-30 ezer négyzetmétert tudunk és fogunk fejleszteni.
Annak ellenére, hogy a jövedelemtermelő belvárosi ingatlanjaink jellemzően teljes kihasználtsággal működnek, keressük a további értékteremtés lehetőségét, például „rooftop” irodaterületek, sky bar, penthouse lakások megvalósításával, ezekből jelenleg is három különböző projektünk fut.
Bár konkrétumokat még nem árulhatok el, de reményeink szerint még ebben az évben megkezdődhet a Vár környezetében egy a nyugat-európai, valamint amerikai nagyvárosokban kedvelt 300-400 négyzetméteres, minden igényt kielégítő, exkluzív „loft” apartmanház kialakítása, ahol a takarítástól a kutyasétáltatásig mindenre gondoltunk.
– Az ingatlanpiac konjunktúraérzékeny terület. Milyen víziója van?
– Szeretném a nyugat-európai, modern ingatlanfejlesztéseket, innovációkat Budapesten is meghonosítani. Építészeti, belsőépítészeti és dizájnvonalon is. Fiatalos, üde, extravagáns fejlesztési elképzeléseim vannak. Már tárgyalunk egy dizájn-konténerlakópark megvalósításáról. Bécshez, Prágához képest Budapest még bőven felfutóban van, és hatalmas lehetőségek, kihívások adódnak gyönyörű fővárosunkban.
– Több jelentős esemény történt a BIF-nél az elmúlt időszakban, illetve történik most is: a SZIT-té válás, a részvények prémium kategóriába történő átsorolása és az egyes fejlesztésekkel kapcsolatos bejelentések. Szándékos ez a felgyorsított üzletmenet?
– Igen, felpörögtünk! Korábban a BIF egy „alvó” cég volt a tulajdonosi széthúzások miatt. Amióta rendeződtek a tulajdoni viszonyok, kezdetét vette az új korszak. S innentől, az elmúlt időszakban megtapasztalt pörgés lesz jellemző a BIF-re! Óriási ambícióink, ötleteink vannak, amelyek kivitelezésre várnak, s az elnökségem alatt megvalósított és a jövőben megvalósuló összes projekt magán viseli majd a névjegyemet.
– Időközben a TakarékBank részesedést szerzett a BIF-ben: ez a hitelintézeti tulajdonlás jelent-e valamilyen változást?
– A TakarékBank üzleti potenciált lát a cégben mint SZIT-ben is, és nem stratégiai, hanem pénzügyi partnerünk lett. Valószínűleg azt a piaci átlag feletti „hozamot” látják a BIF-ben, amelyet más ingatlanhasznosító és -fejlesztő társaságban nem. Mindenkit arra buzdítok, kövesse ezt a példát!
– Visszatérve a „nagy bejelentések évére”, ez várható a 2019-es esztendőtől is?
– Kétségtelen, hogy az idén számos nagy volumenű bejelentésünk volt. Ezek kellő alapot biztosítanak arra, hogy a jövőben is izgalmas vállalat legyünk a saját ágazatunkban, valamint a magán- és intézményi befektetők számára.
– Legalább egy rövid távú célt vagy a befektetők felé tett ígéretet áruljon el!
– Prémium kategóriás tőzsdei cégként minden erőnkkel azon vagyunk, hogy mielőbb, megfelelő súllyal bekerüljünk a BUX-kosárba. És szeretném kihangsúlyozni: a magam részéről továbbra is elkötelezett vagyok aziránt, hogy kifizessük a kilencvenszázalékos osztalékot a nyereségünk után a részvényeseinknek.
Fotós: Fürjes Viktória