A brit ellenzéki Munkáspárt hét középutas parlamenti képviselője alig öt héttel a kritikus brexithatáridő, március 29. előtt kilépett és megalakított egy független parlamenti képviselőcsoportot. A Sun értesülése szerint további tíz munkáspárti honatya készül követni őket. A hetek új népszavazást akarnak az EU-ból történő kilépésről. Felróják Jeremy Corbyn pártelnöknek a Labour antiszemitizmusát, a politikai
feszültséggerjesztést, s felszólítják a törvényhozókat, hogy pártállástól függetlenül csatlakozzanak hozzájuk.
A beszivárgott UKIP
A nagyrészt kilépéspárti toryknál sem sokkal jobb a helyzet. Rosalind Altmann bárónő, korábbi nyugdíjügyi miniszter a Telegraphnak kijelentette, hogy elege van a konzervatívok „UKIP-izációjából”, és szeretne csatlakozni egy mérsékelt új párthoz (vagy csoporthoz). Vélhetőleg a hetekhez, ha a fejlemények a kemény (megállapodás nélküli) brexithez vezetnek. Figyelmeztetett az utóbbi pusztító gazdasági hatására, s azt állította, hogy a toryk soraiba beszivárgott a UKIP (euroszkeptikus jobboldali párt Nagy-Britanniában, egyetlen képviselővel a Lordok Házában). „Kiáltani, sírni szeretnék amiatt, amit csinálunk” – mondta Altmann a konzervatívokhoz húzó tekintélyes médiumnak. Lapjelentések szerint még legalább négy tory képviselő
fontolgatja kilépését pártjából.
Nemzetbiztonsági kockázat
A heteknek a Munkáspártból való kiválásához a brexit megítélése és a Labourt folyamatosan kísérő antiszemita botrányok mellett más tényezők is hozzájárultak, beleértve a külpolitikát. A hét független Jeremy Corbynt, a Labour vezetőjét „nemzetbiztonsági kockázatnak” tartja. A munkáspártiak gazdaságpolitikája pedig a The Economist szerint „a 70-es évek szocialista revansizmusa”. Egy másik megfogalmazás szerint ha Corbyn hatalomra jut, Nagy-Britanniából Kuba lesz, csak napsütés nélkül. A hetek egyik tagja a kisbabát váró, zsidó származású Luciana Berger. A nő, aki hónapokig volt kénytelen elszenvedni pártja vezetésétől a visszataszító megalázást, megkülönböztetést, közleményben jelentette ki, hogy a Labourban „intézményes antiszemitizmus” uralkodik.
Lisa Nandy munkáspárti parlamenti képviselő (nem tagja a heteknek) arról beszélt, hogy növekszik a türelmetlenség a brit politikai életben, ami valódi veszélyt jelent a Labour túlélésére. „Tagjaink azért léptek be a pártba, hogy harcoljanak egy szolidárisabb, egyenlőbb és toleránsabb országért” – figyelmeztet a képviselő a Guardian című lapban.
A távoli jövő
Néhány politikai elemzőt a fejlemények az Emmanuel Macron felemelkedéséhez vezető franciaországi folyamatokra emlékeztetik. Felhasználva a közösségi médiát is, szinte a semmiből feltűnik egy politikus, aki az ország élére áll. Tim Bale, a Queen Mary University of London professzora úgy gondolja, ha mindkét nagy formációból további politikusok csatlakoznak a hetekhez (ő lázadóknak nevezi őket), és a gyakorlatilag pártként nem létező liberális demokraták is felbukkannak az oldalukon, talán elindulhat egy harmadik párt kialakulása, amely a torykat és a munkáspártiakat egyaránt megszoríthatja. De ennek az esélye még igen távoli – summázza, mintegy jelezve: a sorsdöntő március 29-re nemigen lehet komoly kihatásuk.
képalá: Jeremy Corbyn egy tacskóval szemez. Kutya világ jöhet Britanniára