A szomszéd kertje megint zöldebb?

Mátrix
A magyar agrárvilágban sokat hivatkoznak jó példaként Ausztriára. Hosszú sora van mindannak, ami ma az osztrák vidéken kiválóan működik. Mégsem lehet minden téren követni őket.

MEZŐGAZDASÁG MÁSKÉPP

Az egyik barátom egy budapesti kórház jó nevű gasztroenterológusa. Felesége szintén orvosdoktor, ő rákbetegekkel foglalkozik. A férfit a sok éjjeli ügyelet teszi sápadttá és levertté, az asszonyt a haldoklókkal szembeni tehetetlenség. A házaspár két gyermekével együtt él a Budapest környéki agglomerációban. Ezért is találtam kicsit furcsának, amikor jó öt éve először beszéltek arról, hová is járnak lazítani. Egy kis farmergazdaságba Ausztriában, ahol a szállás mellett a helyi termékekből nemcsak tökéletes früstököt kapnak, hanem teljes ellátást. Most, amikor néhány napja megint beszéltem velük, döbbentem csak rá, mennyire családtagnak számítanak ők már azon a farmon, ahová tavaly kilenc alkalommal is ellátogattak.

Sok oka lehet annak, hogy egy magyar orvos házaspár miért egy osztrák kisgazdaságban találja meg a nyugalmat, de az ottani rendezettség, az élhető vidéki élet szépsége mindenképpen növelte számukra a farm vonzerejét. Ezzel pedig el is érkeztünk valódi témánkhoz, vagyis Magyarország és Ausztria agrárvilágának összehasonlításához. Ezzel azért is érdemes foglalkozni, mert a magyar piaci szereplők a német mellett lépten-nyomon az osztrák példára hivatkoznak. Márpedig a miénkhez képest egy alig több mint feleannyi területen működő mezőgazdaságról van szó (a megművelt terület 2,8 millió hektár, szemben a mi 5,3 millió hektárunkkal).

Nyugati szomszédunk nem tekinthető hagyományos értelemben vett „agrárországnak”. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adatai szerint a mezőgazdaságuk 1,6 százalékkal járul hozzá a GDP-hez, míg nálunk ez az érték 2016-ban az osztráknak több mint a duplája, 3,8 százalék volt. De nemcsak a mondás tartja, hogy a szomszéd kertje mindig zöldebb, hiszen az ausztriai élelmiszer-gazdaság kicsiny méretei ellenére mégis sikeres. A rendelkezésre álló viszonylag kevés földterületen sok élelmiszerből önellátók, ha nem éppen nettó exportőrök. A szakértők úgy fogalmaznak, hogy olyan multifunkcionális élelmiszer-gazdaságot hoztak léte, amely nem csupán az élelmiszer-termelésre fókuszál. A környezetvédelem ott a tájkép és bizony a vidéki életforma megőrzésére szintén kiemelt figyelmet fordít, ezáltal persze a turizmus sikereihez is hozzájárul.

Az sem elhanyagolható szempont – sőt, a gazdasági „fenntarthatóságnak” köszönhetően tulajdonképpen elsődleges –, hogy Ausztriában az élelmiszer-termelés elegendő jövedelmet biztosít a művelőinek. Annak ellenére, hogy például nyugati szomszédunk élelmiszer-gazdasági külkereskedelmi egyenlege negatív, szemben Magyarországgal. Az osztrákok „eredménye” azonban a miénknél nagyobb teljesítményt takar, ráadásul fő külpiacaik jó fizetőképességű országok: az Európai Unió régi tagállamai mellett a távol-keleti piacok.

Emellett Ausztria belső piaca is kiemelkedő fizetőképességű. Ne feledjük, hogy a „sógorok” GDP-je háromszorosa a miénknek, és a lakossági jövedelmek különbsége még nagyobb. Az osztrákok kétszer annyit költenek élelmiszerre, mint mi. A szomszédoknál az előállítók nyereségességét az is növeli, hogy ezen termékekre kedvezményes, 10 százalékos áfakulcsot vetettek ki. Emellett a fogyasztók igencsak tudatosak, és előnyben részesítik a hazai cikkeket. Ez segít a kisebb termelőknek, mivel ők szállítanak inkább a belső piacra. E vásárlói magatartás már egy „fogyasztótudatosító” program eredménye, amely egy minőséget garantáló védjegykampánnyal párosítva ért be. Itthon épp mostanában kezdtek el valami hasonlót. 

Mindenesetre a vidékfejlesztési forrásokból Ausztriában elsősorban a kisebb gazdaságok tájfenntartó, vidéki életformát ápoló szerepét ösztönzik. Az osztrák termelők már említett „elegendő jövedelméhez” pedig igencsak hozzájárulnak az olyan kiegészítő tevékenységek, mint például az élelmiszer-feldolgozás vagy éppen a cikk elején a szakorvos és családja példájával bemutatott falusi turizmus. Még 2012-es, de sokatmondó adat, hogy míg a kisebb magyar gazdaságok bevételének 77–81 százalékát adta a mezőgazdasági alapanyag-termelés, addig szomszédunkban 37–65 százalék volt ez az arány.

Ott az agrár- és erdészeti jövedelmek elsősorban a személyi jövedelemadó alapján adóznak, mivel a meghatározó mezőgazdasági vállalkozási formát a családi gazdaságok jelentik. A gazdálkodók nálunk annyit emlegetett, kívánatos és ösztönzött – a piacon maradáshoz vagy éppen a piacra jutáshoz sokszor elkerülhetetlen – együttműködésének pedig az osztrákoknál több mint száz évre visszanyúló hagyományai vannak. A termelők szövetkezeteinek piaci részesedése szektoronként nagyon eltérő, de például a tejtermelésben a 95 százalékot is eléri. Az ausztriai farmerek ezenfelül leginkább 35–54 évesek, míg nálunk a gazdák közel harmada 65 évnél idősebb. Mindent összevetve az osztrákok az élelmiszer-alapanyagok termelését természeti adottságaikat kihasználva végzik, ezért nagy az állattenyésztés szerepe. Általában véve pedig nagy hozzáadott értéket állítanak elő a termelési módok, a korszerű technológiák, a fejlett szaktanácsadási hálózat, a hatékony energiafelhasználás és a marketing jóvoltából. A multicégek mellett nagy szerepük van a kis családi gazdaságoknak és a manufaktúráknak.

Magyar agrárszakemberek szerint az osztrák „recept” nem adaptálható egy az egyben az itteni viszonyok között. Nálunk például a mezőgazdasági üzemek jóval kisebb aránya tudja kiegészíteni tevékenységét az agroturizmus révén. Van azonban, ami Magyarországon is működhet. Az agroturizmus helyett növelheti például a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációját az élelmiszer-feldolgozás, a szolgáltatások vagy az üzemlátogatások. Az összefogás szintén javítható, például ismeretátadással, információcserével, képzéssel és konkrét adatszolgáltatás révén, mint ahogy fejleszthető a hazai szaktanácsadási rendszer is. Hosszabb távon pedig az adórendszer és a támogatáspolitika is modernizálható. Az ökológiai gazdálkodást szintén újra lehetne fejleszteni, felhasználva az osztrák tapasztalatokat, nem beszélve a már említett és részben el is indított védjegyrendszerről.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink