A szlovák államfő esete a járásbíróval

Mátrix
Jóhiszemű vásárló volt-e vállalkozóként Andrej Kiska, a mai népszerű szlovák köztársasági elnök, amikor értéke töredékéért vett magának egy 1,2 hektáros – ma egymillió eurót érő – telket a Magas-Tátra déli oldalán, vagy pontosan tudta, hogy spekuláns cég áll az eladás mögött? Hiszen már korábban is üzletelt a szóban forgó kft.-vel, közvetlenül vásárolt tőle ingatlant.

TELEKMAFFIÁS SZÁLAK

Az ügy, amelyben október végén első fokon döntés született a poprádi járásbíróságon, meglehetősen kusza és szerteágazó. A Tátra alatt az 1990-es években sokan visszakapták a kommunista időkben törvénytelenül kisajátított ingatlanaikat, köztük a nagyszalóki dr. Ján Franc fogorvos édesapja is, aki 1993-ban úgy döntött, hogy a mintegy tizenkétezer négyzetméteres telkét bérbe adja a malompataki (Mlynica) mezőgazdasági szövetkezetnek. A földhasználat fejében utóbbi 23 éven át fizetett bérleti díjat a családnak. 2016-ban Ján Franc, aki úgy vált a szóban forgó ingatlan tulajdonosává, hogy édesapja nekiajándékozta a területet, elment a járási földhivatalba, hogy bizonyos adatokat pontosítson. Ott nagy megdöbbenésére közölték vele, hogy a telek már 1999 júniusa óta a poprádi Andrej Kiska tulajdona, aki 54 270 szlovák koronát (akkori árfolyamon 310 ezer forintot, mintegy 1240 eurót) fizetett érte Július Sirockýnak, az eladónak. 

A fogorvos nem hagyta annyiban a dolgot, hanem bírósághoz fordult és rendőrségi feljelentést is tett. A hosszan elhúzódó vizsgálat során kiderült, hogy a területet más tátraaljai ingatlanokkal együtt, az akkori joghézagokat kihasználva telekspekuláns cégek (köztük az Agras, amelynek több telke végül is Kiskához jutott) korrupt jogászok, jegyzők segítségével és tulajdonosváltással értékesítették. Ján Franc 1,2 hektáros területe is így került végül a mostani államfő birtokába. Kiska akkoriban szülővárosában, Poprádon és környékén vállalkozott, s talán valóban nem tudott arról, hogy az általa megvásárolt ingatlanok törvénytelen módon jutottak hozzá, még ha meg is vásárolta azokat. 

 

GYANÚS ALÁÍRÁSOK, UTÓLAGOS BEJEGYZÉSEK

Amikor 2016-ban dr. Franc perre vitte az ügyet, sokáig úgy látszott, hogy nincs esélye azt megnyerni, annak ellenére, hogy egy ismert és befolyásos politikus, Jaroslav Paška, a kormányon lévő Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alelnöke (korábban európai parlamenti képviselője) is segítette. Talán nem éppen önzetlenül, mert szegről-végről rokona Francnak, egyúttal Andrej Kiska politikai ellenfele. Az elnök képviselői meglehetősen fennhéjázóan nyilatkoztak a botrány kipattanása idején, és még csalással is meggyanúsították a derék fogorvost, akit eléggé megviselt a huzavona. A szlovák sajtó, amely többnyire ellenséges a baloldali Smer által vezetett kormánnyal, a SmerSNSMostHíd koalícióval szemben, s nagy rokonszenvet táplál a jelenlegi államfő iránt, csak az utóbbi időben kezdett el behatóbban is foglalkozni a témával és a váddal, mely szerint Kiska a telket áruló férfi tulajdonlapját sem láthatta, az ugyanis a szerződés keletkezésének idején még nem létezett. A poprádi járásbíróság bírája, Miroslav Radačovský október végén a felperes javára döntött, és indoklásában egyebek között ezt mondta: „Egyértelműen és kétségbevonhatatlanul kiderült, hogy Ján Franc a telket törvényes úton, ajándékozó szerződés által kapta az édesapjától. Ők tehát a tulajdonosok, akik bérbe adták az ingatlant, nem lehet tehát azt mondani, hogy gondatlan birtokosként cselekedtek volna.”

A továbbiakban az ítélet megállapítja, hogy Kiska jóhiszeműen vásárolta meg a telket Július Sirockýtól. Így jogában áll visszakövetelni az árát az eladótól. A felperes jogi képviselője egyébként három hasonló szerződést is felmutatott, amelyek az Agras kft. és Andrej Kiska, a cég és Sirocký, valamint Sirocký és Kiska között köttettek, s állítása szerint ugyanazzal a kézírással írták alá mindet, továbbá utólagos beírások is láthatók a papíron, ráadásul a nagyszalóki szerződésen nem szerepelt a tulajdonlap száma. 

 

„EMIGRÁLJON AZ ÁLLAMFŐ!”

Kiska jogi képviselője az ítélet kihirdetésekor még nem döntötte el, hogy fellebbeznek-e. A felperes némi megnyugvással vette tudomásul a határozatot. Az újságíróknak kijelentette: „Nagy megkönnyebbülés, hogy döntés született, mert eddig akárkihez fordultunk segítségért, elküldött minket. Ez az egész egy nagy csalás, amelynek a kivizsgálása még nem zárult le.”

Nemcsak a vizsgálat nem zárult le, hanem a tárgyaláson elhangzott egyéb kijelentések miatt is még hosszú ideig téma lesz az ügy. Az ítéletet meghozó bíró ugyanis azt is megjegyezte, hogy az államfő helyében fontolóra venné, ha megválna tisztségétől, kivonulna a politikából és olyan országba távozna, ahol jól érzi magát, például az Egyesült Államokba vagy Izraelbe. Ez a kijelentése nagy megrökönyödést keltett az egyik bírói szervezetben, valamint a szlovák sajtó egy részében. Elfogultsággal vádolták meg a bírót, aki „áldozata annak az értelmezésnek, mely szerint Andrej Kiska atlantista beállítottságú”. Nem felejtették el előhozni Miroslav Radačovský korábbi furcsa megnyilvánulásait sem, továbbá azt, hogy illegális fegyver- és drogtartással gyanúsították. A Pravda baloldali napilap viszont úgy látja, hogy az elnöknek csendben túl kellett volna tennie magát az ügyön, és nem kellene folytatnia az abszurd magyarázkodást, hogy ő nem tulajdonította el a telket, ezért több joga van rá, mint a megkárosított fogorvosnak. Másrészt a poprádi járásbíró politikai töltetű kijelentései most Kiska és politikai tábora számára lehetőséget kínálnak az ügy elmaszatolására. Az államfő egyébként nem indul a jövő évi választáson, de elmondása szerint nem hagyja el a köz-életet. Elemzők szerint politikai mozgalmat készül indítani. 

Az egész történet furcsa epilógusa, hogy a múlt héten Miroslav Radačovský állítólag levélben bejelentette Gál Gábor igazságügyi miniszternek: távozik a bírói testületből. A tárcavezető azonban nem erősítette meg, hogy ilyen levelet kapott volna. Még nem lehet tudni, hogy a bíró lemondása miatt más fordulatot vesz-e a „fülemile-pör” (amelynek azonban nagyobb tétje van, mint az Arany János versében leírt viszálynak s bírói magatartásnak). 

 

Borítófotó: Andrej Kiska szlovák köztársasági elnök szüreten vesz részt Szekszárdon, a Bodri birtokon a visegrádi országok (V4) államfői találkozója első napján 2017. október 13-án. (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink