A politikai szélkakas

Mátrix
„Vajon akar ön egy miniszterelnököt, aki semmilyen idegen nyelven nem beszél?” Így fogalmazott egyik forrásunk, amikor Karácsony Gergelyről, az MSZP–P közös kormányfőjelöltjéről kérdeztük. SZDSZ, DK, LMP, MSZP, Együtt, Párbeszéd – még felsorolni is nehéz, hány párthoz volt köthető a politikus. Portrénkban megszólalnak, akik csalódtak benne, és olyanok is, akik felnéznek rá.

Szürke égbolt és sárral felhordott út. Ez fogadott, amikor megérkeztem Karácsony Gergely gyermekkorának helyszínére, Nyírtassra. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település hétköznap délután kihalt utcáin csak néha tűnt fel egy-egy kerékpáros vagy autó. A nyitottsággal felém forduló lakosok szívesen emlékeztek vissza a Karácsony családra, de a legkisebb fiúról nem sok emlékük volt. Az édesapa halála után nem sokkal a família elköltözött a községből, az azóta politikai pályát választó Gergely pedig nem nagyon látogatott vissza. A helyiek szerint legutóbbi, nyári látogatásakor is – amikor egy kisfilmet forgatott arról, hogy milyen fontosak számára a gyökerei – csupán egy-két órát töltött el Nyírtasson, amíg elkészültek a felvételekkel. Már arra sem volt ideje, hogy megvárja, amíg kinyitják neki a templomot, amelyet meg akart nézni.

 

TOVÁBBTANULÁS

Karácsony Gergely a debreceni középiskolai évek után az ELTE Társadalomtudományi Karán szerzett szociológusi diplomát, majd a tudományos élet egy időre beszippantotta, s tíz évig tanított a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetében. A BCE-re az egykori SZDSZ-es tanácsadó, Török Gábor politológus ajánlotta be. Egyetemi forrásaink azt mondják, egykori diákjai elégedettek voltak a tanárukkal, többen kedvelték is. Karácsony a tanszéken sem kereste a konfliktust, egyik volt kollégája szerint egy nagyon szerény vidéki fiatalembernek mutatta magát. Azonban informátoraink egybehangzó véleménye szerint viselkedése azt mutatja, hogy egy gyökértelen emberről van szó, ezért tud bármilyen szerepbe beleállni. Volt, aki úgy fogalmazott, hogy hidegvérű politikai játékos, aki sokszor úgy viselkedik, mint aki ott sem volt. Konfliktuskerülő magatartásával a gyengeségeit is jól palástolta, ugyanis egy neve elhallgatását kérő forrásunk szerint – a tudományos életben egyáltalán nem megszokott módon – még angolul sem beszél. Egy másik nekünk nyilatkozó úgy fogalmazott: „Vajon akarna ön egy olyan miniszterelnököt, aki semmilyen idegen nyelven nem beszél?” Karácsony másik problémája az egyetemen a pontosság volt, efölött azonban a diákjai legtöbbször szemet hunytak. A határidőkhöz való rossz viszonyát viszont a doktori iskola vezetői már nehezen tűrték, és mivel hosszú időn keresztül nem haladt PhD-tanulmányaival, inkább eltanácsolták. Ezután az alma materben próbálkozott doktori címet szerezni, de információink szerint azt sem fejezte be. Mivel nem szerzett tudományos fokozatot, egy jogszabály szerint a Corvinusról is el kellett volna tanácsolni, azonban ezt megelőzte politikai karrierjének a beindításával és egy gyors búcsúval az egyetemtől.

 

BALRA TOLT MEDIÁN

Persze bizonyos szempontból érthető, hogy a kutatás háttérbe szorult az életében, hiszen mellette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézetnél dolgozott, önéletrajza szerint 2007-től kutatási igazgatóként. Előléptetése előtt azonban komoly szakmai botrányba keveredett, amikor 2005-ben Hódmezővásárhelyen hatszáz főt kérdeztek meg például arról: „Elhiszi-e, hogy Lázár János hódmezővásárhelyi polgármester veri a feleségét?” A botrányt kavaró kérdéssort akkori munkatársai a Figyelőnek úgy kommentálták, hogy „nem volt szakmai-lag inkorrekt, de mégis inkorrekt volt”. Az ügy mögött sokan politikai megrendelést sejtettek.

 

POLITIKAI KÖTELÉKEK

Bár Karácsony közvélemény-kutatói tehetségét a Mediánnál becsülték és sokra tartották, őt mégis jobban érdekelte az éles politika, ugyanis már fiatal korától többször megmerítkezett benne. Az Origo szerint cége, a Social Report Bt. 2006 és 2009 között tíz alkalommal, összesen 21,5 millió forint értékben kapott tanácsadói megbízást a Gyurcsány-kormánytól. 

2010-ben azonban erről már mélyen hallgatott, amikor csatlakozott az LMP-hez, és rövid időn belül a fiatal párt kampánytanácsadója lett. Ott arról is hallgatott, hogy korábban dolgozott az SZDSZ-es Demszky Gábor főpolgármesternek és az ugyancsak liberális Horn Gábornak, a koalíció koordinációjáért felelős államtitkárnak is. Azt pedig még tovább titkolta, hogy állítólag 2003-ban még lehetséges környezetvédelmi miniszterként is felmerült a neve az MSZP–SZDSZ-kormányban. Egy LMP-közeli forrásunk úgy fogalmazott: „Ebben nagyon ügyes, hogy kisurranjon, ezt mondják úgy, hogy nem bontotta ki az igazság minden szeletét.” Így utólag ezért sem meglepő, hogy az LMP pártszakadásánál a szakadárok oldalára állt, s Szabó Tímeával és Jávor Benedekkel közösen megalapította a Párbeszéd Magyarországért nevű pártot, amely azóta Párbeszédként működik. Ekkor úgy nyilatkozott, hogy „jobban utálom a szocikat, mint a Fideszt”, de később, úgy tűnik, ez megfordult. Politikai irányváltásait egyik forrásunk úgy kommentálta, hogy a politikai játszmák mindig eggyel fontosabbak Karácsony számára, mint az elvek. Egy másik informátorunk szerint pedig az LMP-ben azóta többen csak mandátumtolvajként és elvtelen piócaként emlegetik. S bár korábbi nyilatkozataiban a szocialistákat és Gyurcsány Ferencet is többször kritizálta, 2014-ben a baloldali összefogáshoz mégis csatlakozott a Párbeszéd Magyarországért. Így sikerült a zuglói polgármesteri címet megszereznie, ahol azonban állandó botrányok fűződnek a nevéhez. Írtunk már a túlárazott parkolási rendszer kialakításáról, valamint arról is, hogy milyen jelentős befolyása van a döntéseiben a zuglói MSZP elnökének, Tóth Csabának. Egyik XIV. kerületi forrásunk azt mondta: „Hiába ő a polgármester, a szocialista vezetés visz mindent.”

 

A KAMPÁNY

Információink alapján Karácsony Gergelynek olyannyira fontos volt sikerre vinni a Párbeszédet, hogy a 2018-as választási kampány előtti egy évben szinte mindegyik baloldali ellenzéki pártot megkeresték Szabó Tímeával közösen, hogy egyezkedjenek, ki venné fel a polgármestert listavezetőnek. Forrásunk szerint a Momentum, a DK és az LMP is visszautasította a „piócapártot” (ellenzéki körökben így emlegetik a Párbeszédet), s csak az MSZP mutatott nyitottságot, hogy elfogadják Karácsonyt listavezetőnek. Azonban ehhez meg kellett várnia Botka László miniszterelnök-jelölt bukását és lemondását, hogy végül a szocialistákkal karöltve indulhasson az idei országgyűlési választáson. Bár nem sokkal a bejelentés után kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen a politikus káromkodással fűszerezve fejezte ki megbánását, amiért belement a kormányfőjelölti felkérésbe. De ennek is meglehet az oka, hiszen az LMP-hez köthető blog, a Reflektor szerint Karácsony legfőbb politikai álma a főpolgármesteri cím. Azonban politikai pálfordulásai miatt már kegyvesztetté válhat a baloldalon, miután a szimpatizánsai közül is volt, aki úgy nyilatkozott: „Még az MSZP-vel is összeállt, azt tényleg nehéz megbocsátani.”

Borítófotó: Szabó Tímea és Karácsony Gergely a Párbeszéd társelnökei ölelkeznek. Pártjuk az LMP-ből szakadt ki, az Együtt után már a második „házasságában” él, most az MSZP-vel bútoroztak össze. Meddig tart ez a „szerelem”? (fotós: Vörös Szilárd)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink