A magyar fiatalok 69 százaléka támogatja a nyugati orientációt

Mátrix
A 2005-ben indult kezdeményezés sikeresen helyezte el Szlovákiát a nemzetközi politikai diskurzus térképén. Minden év tavaszán tartják a pozsonyi biztonságpolitikai fórumot, amely a hasonló februári müncheni rendezvényhez képest többet foglalkozik Európával és közelebbről Közép-Európával.

A konferencia előtt jelent meg a Globsec Trends 2018 kutatás, amely a visegrádi országok közvéleményét szondázza. Az idei számok növekvő bizalmat mutatnak a cseh és a szlovák válaszadók körében a NATO iránt. A lengyel fiataloknak csupán a 27 százaléka támogatja országuk nyugati orientációját, szemben a magyar fiatalok 69 százalékával. Angela Merkel német kancellár és Donald Trump amerikai elnök a lengyelek körében népszerű, míg a csehek Emmanuel Macron francia államfőért lelkesednek. A szlovákok Vlagyimir Putyin orosz elnököt favorizálják.

 

BIZONYTALAN VILÁG

Érdekes adat, hogy a V4-országok lakosai alig tudnak valamit az ukrán helyzetről. Miközben Putyin politikáját többen támogatják, mint Petro Porosenko ukrán államfőét, a válaszadók többsége elutasítja a kelet-ukrajnai orosz katonai jelenlétet.

Miroslav Lajčák korábbi szlovák külügyminiszter, az ENSZ közgyűlésének az elnöke megnyitóbeszédében egy bizonytalanná vált világról beszélt, amelyben a szállítási láncok egyre hosszabbak, és amelyben egyre több információ áll rendelkezésünkre. A technológia és a mesterséges intelligencia iránti lelkesedés árnyoldalaként konstatálta a kommunikáció növekvő befolyását s hatalmát, amely nem mindig ad választ a lényegi kérdésekre, hanem gyakran csak a bizonytalanságot növeli.

A konferencia egyik hangsúlyos témája az energetika, amely területen az amerikai kongresszus tavaly nyári döntése teremtett új helyzetet. Berlin az orosz és az iráni energiaexport friss projektjeinek a korlátozása ellenére ragaszkodik az Északi Áramlat II. gázvezetékhez, amelynek az építése már elkezdődött. A szakértők még nem látják, hogy az amerikai LNG vagy a közel-keleti, esetleg a Földközi-tenger keleti térségéből érkező gáz miként tudná megrengetni az Európában jelenleg domináns orosz pozíciót.

 

A FÉLIG TELE POHÁR

További témaként jelent meg Ukrajna helyzete, amelyet a kijevi kormány képviselői a „félig tele pohár” képével írtak le. Két százalék alá csökkent a költségvetési hiány, 40 százalékra szorították le az állami újraelosztási rátát, s az állami Naftohaz a korábbi veszteség helyett egymilliárd dollár többlettel zárt. Az amerikai kormány megbízottja, Kurt Volker nagykövet vázolta az új stratégiát, amely minden további orosz térnyerés katonai, gazdasági és politikai költségét elviselhetetlen szintre növelné. A hangsúly a „továbbinˮ van, így a legtöbb szakértő a Krím és a Donyec-medence kérdését a befagyott konfliktusok sorához írja.

A pozsonyi konferencia további fő témája az informatika volt, ahol az EU új adatvédelmi irányelvének (GDPR) a digitális iparra, a közösségi oldalakra és a kibertérben zajló folyamatokra gyakorolt hatását boncolgatták. A Globsec három napja jó alkalom volt az európai és Európával foglalkozó döntéshozók, politikusok s döntés-előkészítők közötti kötetlen párbeszédre.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink