Új-Zéland viszonylag rövid, 12 órás repülőútra van Kaliforniától. Így az ottani gazdagok sorra vásárolnak földbirtokokat, házakat a világ végének tekintett, de azért alapvetően önellátó, konszolidált politikai rendszerrel működő, a legfejlettebb nyugati országok szintjén lévő csendes-óceáni szigetországban.
AZ UTOLSÓ PART
Nem mellékes szempont a milliárdosok számára, hogy Új-Zéland az angolszász világ öt kulcsországának egyike. Ezeket a másokkal meg nem osztott információk cseréje, a hírszerzési együttműködés – így a globális, naprakész hírekhez, elemzésekhez való hozzáférés – jellemzi. Ehhez az Öt Szemnek (FVEY) nevezett elitklubhoz tartozik még az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia és Ausztrália.
Vajon a távoli szigetországba készülő milliárdosok újraolvasták a Nevil Shute által írt, 1957-ben megjelent, On the Beach (Az utolsó part) című posztapokaliptikus könyvet? Ez a később többször is megfilmesített történet az északi féltekén kirobbantott atomháborúról szól. Igaz, reménytelenséget sugall, az emberiség szomorú végét – amit a menekülő szupergazdagok nem fogadnak el. A kötet szerint az emberiséget kipusztító, halálos sugárdózist árasztó atomfelhő vészesen közeledik Ausztrália, az utolsó part felé…
A leendő új-zélandi állampolgárok számára másról is szó van. Ahogy a The Guardianben Mark O’Connell esszéje is felvázolja, a milliárdosokat nem csak a túlélési vágy hajtja a „legeslegutolsó part” felé. A világégést nem csupán atomháború, klímakatasztrófa, az észak-atlanti szövetség felbomlása, a mesterséges intelligencia (AI) emberek fölé kerekedése, hanem a szabadelvű gazdaságpolitikán alapuló, a Nyugat által dominált világrend összeomlása formájában is várják. Ezt a veszélyt a növekvő társadalmi-vagyoni különbségek, az alsóbb osztályok felemelkedési esélyeinek a szertefoszlása miatti lázadások, fanatikusok, terroristák hatalomra kerülése is megtestesíti számukra.
KANÁRI A BÁNYÁBAN
Mindenekelőtt elfogadják azt a tételt, hogy minden válsághelyzetben benne rejlik a kibontakozás, az új lehetőségek esélye. Abban bíznak, hogy túlélik a több formában is bekövetkezhető apokalipszist, és az összeomlott civilizációk romjain már ők vezényelhetik egy új, az érdekeiknek megfelelő világrend kialakítását.
Peter Thiel Amerikában élő milliárdos német üzletember, a PayPal egyik alapítója, Donald Trump támogatója, a libertárius konzervatív gondolkodás híve. Ezt a sokoldalú, az új eszmék iránt fogékony, humanitárius kérdésekkel is foglalkozó embert tekinti a The Guardian az Új-Zélandra menekülő szupergazdagok szellemi mentorának. Ő a nyugati világ vészmadara, a bányában a gyilkos szén-monoxidra figyelmeztető kanárija – egyben a mindenben bajt, problémát kereső, paranoid gazdag ember iskolapéldája – írja O’Connell.
A wellingtoni új kormány elégedetlen elődjével, amelynek idején Peter Thiel mindössze 12 napos új-zélandi tartózkodás után sikerrel vásárolt magának állampolgárságot – persze befektetésekkel, tőkeberuházásokkal kecsegtetve a szigetlakókat.
A jelenlegi adminisztráció Jacinda Ardern miniszterelnök vezetésével megszigorította az állampolgárság megadásának a feltételeit, továbbá korlátozni kívánja a spekulatív földvásárlásokat. Ennek legutóbbi hulláma szorosan összefügg Donald Trump amerikai elnökké választásával. A 2016-os esemény eredményének ismertté válása utáni napokban az új-zélandi városfejlesztési miniszter szerint tizennégyszeresére nőtt azon amerikaiak száma, akik a minisztérium honlapján az állampolgársági kérelmek benyújtásának módját böngészték.
A „KOGNITÍV ELIT”
Elsősorban a kaliforniai Szilícium-völgy O’Connell által technolibertáriusnak nevezett milliárdosait érdekelte a kérdés. Mintha egy új szektához tartoznának, azt hirdetik, hogy a liberális demokrácián alapuló rendszer a jövőben így vagy úgy, de eltűnik. A posztdemokratikus kor hatalmi képződményében, amely már nem az általuk túlhaladottnak tartott államiság keretében működik majd, az összefüggéseket felismerő, magasan képzett (és vagyonos) értelmiség, a „kognitív elit” válik meghatározó erővé, az új világrend kialakítójává. De addig is, amíg ez eljön, valahol túl kell élni a megjósolt kataklizmákat, és erre szerintük Új-Zéland a legalkalmasabb.
Borítófotó: Rendhagyó koncert Új-Zéland partjainál. Saját maga elől menekülne az amerikai elit