A Fidesz-gyűlölő vátesz: Puzsér Róbert

Mátrix
Nyugtatókat szed, a „középen állás” megrögzött híve, ebben persze a Fidesz iránti ellenszenve a legerősebb elem. Puzsér Róbert portréja következik, azé az emberé, aki független főpolgármester-jelöltként akar indulni jövőre az önkormányzati választáson.

„Robi meggyőződése lett, hogy ő a középen állás vátesze, s önmagáról azt tartja, széttörte a korábban megszokott médianyelvet és konvenciókat. Valójában elég zavaros a világképe, viszont felismerte, hogy a renitenskedés, az erős fogalmazás, az indulatos kiállás a siker kulcsa is lehet. Mindezt megszórja egy csipetnyi történelmi, kulturális párhuzammal, és kész is a letaglózó véleménye. Nem szakértő semmiben, de olvasásélményei alapján bölcsészként úgy véli, neki mindenhez hozzá lehet szólni” – tudtuk meg egy közeli ismerőstől. Ez a „középen állás” azonban, úgy véli, mégsem jó megfogalmazás, mert „Robi paklijában a Fidesz-ellenszenv a legerősebb kártyalap”. Mint mondja, Puzsér ezt azzal indokolja, hogy szerinte a miniszterelnök és környezete a vélemény- és sajtószabadság lebontásán dolgozik. 

 

ZAVAROS IDENTITÁS

„Nagyon nehéz követni a politikai irányvonalát” – mondja egy másik Puzsér-haver, aki már sok vitán van túl a kritikussal. Úgy emlékszik, hogy „Robi” baloldali antiglobalistaként kezdte, majd ott volt az LMP alapításánál is. Az a csapat, amelyhez a kétezres évek elején csapódott, „underground” kör volt, leginkább a kapitalizmus úgy egészében nem tetszett nekik. Mára eltávolodott tőlük, például az Izrael-ellenességét többszöri odautazásai változtathatták meg. A nemzetállamot fontos entitásnak tartja, az ugyancsak tipikusan balos „új egyenlőségi” genderügyben pedig teljesen más véleményt képvisel, mint egykori „harcostársai”. Az iszlám- és a migrációellenesség ugyancsak a sajátja. Orbánt – ugyanúgy, mint Gyurcsány Ferencet – Kádár János politikai örökösének tartja, megveti az egész Fidesz-világot. Meggyőződése: a korrupció mindent átsző. „Látható, hogy az alapvető politikai kiindulópontja tévedés, így tehát nem is lehetnek megfelelő válaszai. Az elsődleges számára azonban nem is ez, hanem az, hogy mindenki elmondhassa a véleményét, bármit is gondoljon a világról” – sorolja vitapartnere.  

Hogy komolyan kell-e venni a főpolgármester-jelölti terveit, azt még a barátai sem tudják. „A politikusi szerepet még nem vette fel eddig, de a »puzsérságba« ez is beleférhet. Úgy folytat keresztes hadjáratot a bulvár – főleg Hajdú Péter – ellen, hogy 2012-ben ő maga is berobbant ebbe a világba az RTL Klub egyik műsorában vállalt zsűritagsággal” – hívja fel a figyelmet egy másik jó ismerőse. Puzsér önmaga szerint is megtervezett szerepet játszik a nyilvánosságban, ezért tudta jól, hogy a Csillag kerestetik valójában nem az induló versenyzőkről, hanem róla szól majd. Ezután meg is nőtt a médiaszerepléseinek a száma; a 2015-ös G-nap után elfogadta a Hír TV és a Magyar Nemzet ajánlatát, a televízióban kritikai műsort, a lapban politikai, társadalmi publicisztikákat írt. Azonban miután a Hír TV visszatért a jobboldalra, elbocsátották (nem ő mondott fel). Az utóbbi hetekben az Orbán-kormány elleni „sajtószabadságharc” mártírja szerepére tört. 

Az RTL-es szereplése után a televíziók nem csalódtak benne; meglepő nyíltsággal beszélt a magánügyeiről, általánosságban a párkapcsolatairól, illetve a családalapítás kérdéseiről. Kiderült, nagyon megrázta, amikor a szülei hatéves korában elváltak, ezután az érte rajongó anyjánál maradt. A „szorongó, kövér fiút” társai kiközösítették, a hierarchia alsó felében helyezkedett el, de az igazáért már akkor is kiállt. Megtudhattuk, hogy Puzsér tinédzserként és még az egyetemi évei alatt sem volt sikeres a lányoknál. Aztán ez megváltozott. A korábbi több s „az igazi” kapcsolatának is nagyrészt azért lett vége, mert a rátelepedő, őt nagyon féltő anyjával megvívott csatáit vitte tovább a barátnőivel is. De szerinte az egész nemzedékét jellemző bizonytalanság szintén közrejátszott abban, hogy elmaradt a családalapítással. Puzsérról azt mondják, már megállapodott: a Momentum politikusa, Pottyondy Edina a párja. Állítólag nemsokára jön a gyermekáldás is. 

  

NYUGTATÓK, NEURÓZIS, ÖNGYILKOSSÁG

Puzsér bevallotta egy 2016-os Echo TV-s interjújában, hogy 2011-ben súlyos neurózisrohama volt, hetente kétszer jár pszichoterápiára az erős szorongása miatt. Hogy min ment keresztül? „Egy gombóc van az ember torkában, folyamatosan össze van rándulva a rekeszizma; ez olyan érzés, mintha a mellkascsont mögött lenne egy üveg, amely mintha savval lenne töltve. Ez az üveg a roham idején széttört, a sav kifolyt és belülről mart.”

E neurotikusság kiváltó oka minden jel szerint a boldogtalan gyermekkora lehetett. Mint mondta, a neurózis a lélek pokla; a betegsége alatt jött arra rá, hogy „az öngyilkosság nem egy rettenetes dolog” – ez is megfordult a fejében. Megértette – majd elvetette – az öngyilkosságot, hiszen nagyon szeret élni, de szerinte az egy hatalmas kulturális vívmány, hiszen „a pokolból egy menekülő útvonal, egy vészkijárat”. „Nem kell 8-as szintű szorongással 25 évet leélni, mert miért kellene? Kinek tartozik az ember az értelmetlen szenvedéssel?” – tette fel a kérdést. 

Az állapota az antidepresszánsok segítségével most stabil. Hogy a politikai nyomást lelkileg mennyire bírja majd jövőre, azt még a barátai sem tudják. 

 

 

ÉLETÚT

Az 1974-ben született Puzsér egy budapesti „elitgimnáziumban”, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolában érettségizett. Anyja ügyvédnek szánta, de az ELTE jogi karára nem vették fel, aminek örül, mert „összeroppant volna”, az ügyvédi szakma szerinte amúgy is korrupt. A Károli Gáspár Református Egyetem magyar–történelem szakára került. Nem volt vallásos, de szerette az intézményt, élvezte az egyetemi légkört. A diplomaszerzés után egy évig tanított is, de az önmegvalósítás terepét a médiában fedezte fel. 

Kevesen tudják róla, hogy MC Paradox néven rapzenét is készített, s barátjával, Farkas Attila Mártonnal A zsidók szégyene címmel jegyzett drámát, majd az idén Apu azért iszik, mert te sírsz! címmel a társadalomkritikai előadásaikat összegző könyvet adtak ki. 

Dolgozott az MTV-ben, a Budapest Rádiónál és a Budapest TV-nél, az Echo TV-nél, a Radiocafénál, a Jazzy Rádiónál, már 2008-tól feltűnt a Hír TV vitaműsoraiban is. Volt kollégái nagy hangú lázadóként emlékeznek rá, akivel stílusa és egyénisége miatt nagyon nehéz együtt dolgozni.

 

 

„EZ MÁR A POLITIKAI TÁMADÁS?”

PUZSÉR RÓBERT  „Még nem száz százalék, hogy elindulok 2019-ben a főpolgármester-választáson, de igen, ez a tervem. 

Persze az sem száz százalék, hogy jövőre még közvetlen főpolgármester-választás lesz: a kétharmad bármelyik percben átírhatja a szabályozást” – mondta megkeresésünkre interjúalanyunk. „Miért akar politikus lenni?” – kérdeztük. „Ez nem egy politikusi szerep” – kontrázott. Értetlenkedésünkre ezt azzal magyarázta, hogy ő független főpolgármester-jelölt akar lenni, nem pedig politikus. Szerinte a Sétáló Budapest programja egy vízió, ajánlat a fővárosi-aknak, ezt akarja végrehajtani, nem szabja magát a közösségi oldalakon zajló „like-dislike” hullámzáshoz. „Zöldebb, sétálhatóbb, kevésbé szmogos, sokkal élhetőbb fővárost, egy ékszerdobozhoz hasonló városmagot képzelek el – víziót és identitást akarok adni a budapestieknek. Ez a város nem a mai negyvenesek, hanem azok apáinak városa: én szeretném XXI. századinak látni, mert jelenleg egy posztszocialista metropolisz” – mondta. Úgy véli, erre sem Demszky Gábor, sem Tarlós István nem volt képes, ők csak menedzselni tudták a várost – Tarlós jobban, Demszky rosszabbul, de nagyobb szabású koncepciót egyikük sem hajtott végre. Hozzátette: ha akár Tarlós István, akár Karácsony Gergely hajlandó megvalósítani a programját, örömmel visszalép és beáll bármelyik esélyes jelölt mögé – még örülne is, ha nem neki kellene az elképzelését végigvinni. Felvetettük, nem tart-e attól, hogy a betegsége miatt, melyre gyógyszereket is szed, támadások érik majd a kampányban. „Ez hogy jön ide? Ez már a politikai támadás?” – kérdezett vissza. „Nem, ez nem az. Ez a kérdés arról szól, jól tette-e, hogy ilyen nyíltan beszélt ezekről a kérdésekről a tévéinterjúiban.” „A transzparenciában hiszek – reagált Puzsér –, igen: szedek gyógyszereket, mert neurotikus vagyok. Igen: vannak lelki problémáim, amelyekkel terápiára járok. Dolgozom magamon, hogy meggyógyuljak. Ha ez politikai leszámolás tárgya lesz, hát az lesz – ez ellen nem tudok mit tenni. Nem hiszem, hogy hiba volt beszélni a szorongásomról. Ez csak attól válna szégyenletessé, ha szégyellném, felvállalva egyszerűen csak emberi és természetes. Érdekes, hogy az újságírói, rádiós, tévés munkáim kapcsán senkit sem érdekelt, hogy bírom ellátni a feladataimat a neurózisommal. Több karaktergyilkosságot vészeltem át a lelki bajaim árnyékában, mint akár Demszky, akár Tarlós a megválasztása előtt.” Hozzátette: nem gondolja, hogy a betegsége miatt kevésbé volna alkalmas programjának véghezvitelére. A kritikus magánéletével kapcsolatos kérdésünkre, miszerint igaz-e, hogy párjával gyermekáldás előtt állnak, nem kívánt válaszolni.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink