A demokratákra hull vissza a Trump elleni vád

Mátrix
Az USA demokrata irányítású titkosszolgálatai összeesküvést szőttek Donald Trump ellen a választási kampányban.

Új, az események menetét gyökeresen megváltoztatható fejlemények kerültek napvilágra az amerikai elnök és közvetlen munkatársai orosz kapcsolataira, Moszkvának az Egyesült Államok elnökválasztási kampányába való állítólagos beavatkozására vonatkozó vizsgálatokkal összefüggésben. Megtalálták a „vakondot” (mole – az angol–amerikai szóhasználatban az ellenséges szolgálatokba beépült titkos ügynök), aki az FBI-nak jelentett a választásra készülő Trump-csapatból. Kulcskérdés: vajon a demokratáknak volt-e közük mindehhez?

Jared Kushnert, az elnök vejét tisztázták, s megkapta az állandó biztonsági minősítést (PSC), amellyel ismét nőhet a szerepe a Fehér Házban. A New York Times elemzése szerint csökkent annak az esélye, hogy orosz kapcsolatai miatt az elnököt vád alá helyezik. 

 

ÖSSZEESKÜVÉS

Tíz hónappal ezelőtt állították fel az USA-ban a Donald Trump elleni lehetséges bűnvádi eljárást elindítható esküdtszéket Robert Mueller különleges államügyész irányításával. Ez a testület dönt majd arról, hogy a feltárt bizonyítékok elég erősek-e ahhoz, hogy elkezdődjék a procedúra. Az amerikai elnök május 20-án felkérte az igazságügyi minisztériumot, vizsgálja ki, hogy a tárca vagy az FBI emberei politikai megfontolásokból beépültek-e a csapatába vagy megfigyelték-e az őt segítő kampányt, továbbá erre vonatkozó kérés, utasítás érkezett-e az akkori (Obama-) kormányzat embereitől.

Aki boríthatja az egész eddigi forgatókönyvet, egy meglehetősen ellentmondásos személyiség, a 74 éves Stefan Halper professzor. Ő az FBI titkos informátoraként dolgozott az amerikai elnökválasztási kampányban Trump embereivel, jelentéseket küldött róluk. Információi a Szövetségi Nyomozóiroda által még az Obama-kormányzat idején indított Crossfire Hurricane művelet részévé váltak. Mint az operációs tevékenység kódneve (amelyet a brit Rolling Stones zenekar Jumpin’ Jack Flash című, 1969-es kultikus dalának a szövegéből kölcsönöztek) jelzi, az ügy szorosan kötődik Nagy-Britanniához – és hogy nagy vihar lehet belőle. 

Halper a korábbi kollégái szerint nemcsak az FBI-nak dolgozott, hanem megbízásai teljesítéséhez alvállalkozókként CIA-tiszteket is felhasznált, irányított. Azaz nem holmi harmadrangú ügynök volt, hanem fontos titkos műveleteket tartott kézben. Larry Johnson, aki korábban a külügyminisztérium hírszerzési osztályán dolgozott elemzőként, kijelentette: „Még sok a megválaszolatlan kérdés. De az újonnan napvilágot látott bizonyítékok nem hagynak kétséget afelől, hogy nagy-britanniai és egyesült államokbeli hírszerző szervezetek együttműködtek egy kitalált séma felállításában. Ezzel azt akarták bizonyítani, hogy Trump választási hadjáratának a tagjai együttműködést alakítottak ki Oroszországgal.”

 

FÉLTIK A BŐRÜKET

A Trump-adminisztrációval szemben meglehetősen kritikus Washington Post megállapítja, hogy „valamikor 2016-ban” Halper három, az elnök kampányában dolgozó aktivistával találkozott, és erről elkezdett jelentéseket küldeni az FBI-nak. A lap azonosítatlan biztonsági szakértőket idéz, akik szerint az eljárás normálisnak számít, és az FBI – Trumpék állításaival ellentétben – nem követett el törvénytelenséget. A balközéphez sorolt The Intercept ezzel szemben kiemeli: sem az igazságügy, sem a Szövetségi Nyomozóiroda nem tagadja a vádak gyökerét, de igyekeznek mellékvágányra irányítani, kisiklatni a botrányt, mondván, hogy az FBI-informátor kilétének a felfedése „súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent, emberéleteket fenyeget”. „Azonosítani az FBI-forrást az Oroszország-vizsgálat megtámadására bűncselekménynek minősülhet” – idézi a médium Mark Warnert, a szenátus hírszerzési bizottságának a legmagasabb rangú demokrata tagját. Erről a The Intercept újságírójának, Glenn Greenwaldnak az a véleménye, hogy „a Mark Warner-féle emberek nem azért takargatják az informátor nevét, mert a nemzetbiztonság miatt aggódnak, hanem mert a saját bőrüket féltik”.

A Washington Post idézi Asha Ranqappa egykori FBI-ügynököt, aki szerint a nyomozóiroda roppantul vigyázhatott Halper identitásának a titokban tartására – a botrány mégis kipattant. „Az olyasfajta emberek, informátorok, mint Halper, csak kódnevet vagy egy számot kapnak. Valódi személyazonosságukat az FBI-on belül is csak az a két tiszt ismeri, aki az adott ügyön dolgozik.” 

A The Washington Times (WT) összefüggésbe hozza a Halper-ügyet egy korábban felbukkant kulcsfigurával, Christopher Steele-lel, a brit hírszerzés (SIS – ismertebb nevén MI6) Oroszország-részlegének egykori vezetőjével. Steele nyugdíjba vonulása után alapított egy privát biztonsági céget. Ez 2016 júniusában, az amerikai elnökválasztási kampány idején megbízást kapott a Demokrata Nemzeti Bizottságtól (DNC), a tiszteletdíját az országos testület és a Hillary Clinton-kampány irányítói fizették a lap szerint. A WT idézi az Obama-korszak igazságügyi minisztériumának egy azonosítatlan tisztviselőjét, aki szerint Steele „mindenáron” szét akarta rombolni Donald Trump elnökjelöltségét. A cége által összeállított dosszié Trumpot és kampányszervezőit azzal vádolta, hogy Moszkva beavatkozásával a 2016-os amerikai elnökválasztásba, a számítógép-feltörésekkel, a szociális média befolyásolásával összejátszottak az oroszokkal. Trump emberei szerint a Steele-dosszié tele van hamisításokkal. 

Halper, aki az amerikai kormányoktól korábban számos titkos projekt megvalósítására kapott megbízást, igen magas szintű kapcsolatokat épített ki Nagy-Britanniában is. Partnerként tevékenykedett egy Londonban bejegyzett, biztonsággal foglalkozó cégben, a Cambridge Security Initiative-ben. Társa, Sir Richard Dearlove 1999 és 2004 között, Tony Blair miniszterelnöksége idején a SIS-t irányította. 

 

A JOLLY JOKER

De éppen a Washington Post mutat rá, hogy Halper professzor afféle jolly jokerként mindkét oldal ellen kémkedett. Ronald Reagan 1980-as elnökválasztási kampánya idején Halpert (és másokat) azzal vádolták, hogy a demokrata Jimmy Carter elnökjelölt ellen dolgozott. Még az utóbbi politikus tévévitájának a felkészülési dokumentumaira is rátette a kezét a társaival. Annyi mindenesetre biztos, hogy a Halper-ügy nyilvánosságra kerülése kapcsán fordulat állt be a Trump elleni vizsgálatban. Egyre nehezebben képzelhető el, hogy találnak az elnök ellen terhelő bizonyítékot.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink