Zsebtolvajok vadásznak értékeinkre nyaraláskor is

Hírek Belics Krisztina
Akár itthon vagy turistaként külföldön, a nyári időszakban sokkal többen mozdulnak ki otthonról, mint a hidegebb hónapokban. Ahol sok ember van, ott bizony megjelennek a zsebtolvajok is. Legyen az séta, étterem, bevásárlóközpont vagy épp strandolás. A kellemes élményeket azonban pillanatok alatt bosszankodássá teheti az, ha valakit meglopnak. Érdemes inkább a lopások megelőzésére figyelni – mondta az ORFK munkatársa a Világgazdaságnak.

A zsebtolvajok többnyire a zsúfolt helyeken, bevásárlóközpontokban vagy tömegközlekedési eszközökön aktívak, de egy kiülős teraszon is gyorsan lekapják a szék háttámlájára akasztott táskát. Gyakoriak ott, ahol sok ember van egymás mellett, sorban állnak vagy a testi érintkezések is megjelennek – fogalmazott Varga Balázs rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa.

A zsebtolvajlási technikák nagyjából ugyanazok, vagy legalábbis hasonlók mindenhol a világon. Ki lehet kapcsolódni itthon is, de turistaként bárhol, bármerre érheti bosszúság az embereket. Olaszország és Franciaország vezeti a zsebtolvajlás listáját, a top tízben Magyarország nincs benne.

Itthon a legtöbb zseblopás Budapesten történik, ezt követően inkább a nagyobb városokban, megyeszékhelyeken jellemző nagyobb számban.

A leggyakrabban tömegközlekedési eszközökön, bevásárlóközpontokban, azok étkezőrészein, valamint sorban állás közben fordulnak elő lopások – mondta Varga Balázs.

Olyan helyeken, ahol viszonylag sok ember testközelben tartózkodik egymás mellett, vagy akár a testi érintkezések is megjelennek.

Zsebtolvajlás évente

  • 2024. júliusig 1-jéig – 1258-szor
  • 2023-ban – 1907-szer
  • 2022-ben – 2051-szer

A rendőrségnek van egy speciális csapata, és azokon a helyeken, ahol gyakori a lopás, rendszeresen jelen vannak. Étteremben vagy teraszos vendéglátóhelyeken jellemző, hogy leülnek a turisták, a családok ebédelni, közel vannak az asztalok, a székek is egymáshoz, és ha már a székre teszi vagy akasztja valaki a táskáját, ahhoz könnyen hozzá lehet férni egy másik asztaltól – hozta fel példaként az alezredes.

A tömegközlekedési eszközökön történő akciók előtt jellemző a figyelemelterelés. Például a buszon lopás alkalmával gyakori, hogy hangoskodással, veszekedéssel vonják el az utazók figyelmét, miközben a gyanútlan utast egy másik cimbora meglopja.

Jellemző, hogy kikapják vagy levágják a táskát a tulajdonos kezéből, válláról, a következő megállónál pedig már szaladnak is le a járműről.

Ilyen esetekben felderítés szempontjából a rendőrségnek nagy segítség, ha van szemtanú, valamint a térfigyelő kamerák is sokat látnak. Akár az elkövetők mozgásterének megfigyelése szempontjából, ha rekonstruálni kell az esetet. Az elkövetők arcát is fel lehet ismerni, valamint azt is, hogy merre ment, hiszen a sértett általában nem látja ezt – fejtette ki az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa.

Az utcákon, a bevásárlóközpontokban és a tömegközlekedési eszközökön van a legtöbb kihelyezett térfigyelő kamera. Ezek és a szemtanúk segítségével többnyire gyorsan felderítik az eseteket a helyszíni rendőrök.

A sértettek életkorát nem nagyon lehet bekategorizálni. Természetesen a veszélyeztetettebb kategória mindig a gyermekek és az idősebb emberek. Az utóbbiak azért gyakoribbak, mert nagyobb érték náluk lehetséges, valamint a reakcióidejük is gyengébb az egészségi állapotukból vagy a korukból adódóan.

Inkább a védekezésre kell koncentrálni

  • Éttermekben, étkezőhelyeken soha ne akasszuk a székre a táskát!
  • Tömegközlekedési eszközökön mindig ölben vagy magunk előtt legyen a táska, a hátizsákot is meg kell fordítani, hogy elöl lógjon a mellkason!
  • A látható ékszereket javasolt eltakarni!
  • Utcán sétálva turistaként is, a táskát mindig a test előtt kell tartani!

A TikTokon megjelent egy videó, amely bemutatja, hogyan érdemes még vigyázni a táskára, miközben valaki önfeledten beszélget vagy épp élvezi az ízeket.

A teljes cikk itt olvasható.

Fotó: Shutterstock

Ezek is érdekelhetnek

További híreink