A közlemény után nem sokkal nyilatkozott Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter, aki felelős vízhasználatra szólította fel a lakosságot, és kilátásba helyezte a korlátozások kiterjesztését.
Az ANAR 17 megyét – elsősorban Kárpátokon kívülieket – jelölt meg, amelyekben korlátozni kellett a vízhasználatot, de Bihart, Hunyadot és Szebent is a problémás megyék közé sorolta. Megjegyezte: egyelőre 214 településén azért kellett korlátozásokat bevezetni, hogy fel tudják tölteni az ivóvíztárolókat. Országszerte apadnak a kutak, az ország több mint 70 százalékát sújtja aszály, egyre nagyobb a vízhiány, fogyasztás meghaladta az ivóvízforrások hozamát.
A hatóság egyben meg is nyugtatta a lakosságot, hogy elég víz van mindenki számára, aki közüzemi hálózatból kapja az ivóvizet. A közlemény szerint a legfontosabb 40 víztározó feltöltöttségi szintje 77,36 százalékos, ezekben jelenleg 3,35 milliárd köbméter vizet tárolnak, de július végére a telítettségi szintjük 70 százalékra csökken.
Ugyancsak a hónap végére a Duna sokéves júliusi vízhozama Báziásnál – ahol a folyam eléri Romániát – a felére csökken, másodpercenként alig 2150 köbméterre. Számos régióban korlátozzák a szolgáltatók a fogyasztást, órákra vagy napszakokra elzárva a csapokat. Tizenegy megyében – köztük Hunyadban és Szilágyban – összesen 345 településen apadt el a víz a kutak egy részében. A hatóságok tartálykocsikban szállítanak vizet ezekre a településekre.
A Szilágy megyei prefektus tanácsadója, Tóth Ádám a maszol.ro portált arról tájékoztatta, hogy a megyében a katonaság segítségét is igénybe vették, mivel kizárólag nekik van tízezer liter tárolására alkalmas tartálykocsijuk. Ugyanakkor azokon a területeken, ahol kiapadtak a kutak és nincs vezetékes víz, a Vöröskereszt közreműködésével szállítottak palackozott vizet az érintetteknek.
Fotó: Nagy Melinda