A vitorlázás a Négy évszakos Balaton koncepció egyik fontos eleme lehet a jövőben a Balatoni Turizmus Szövetség szerint.
Nagyon fontosak a kiemelkedően sok érdeklődőt vonzó, a héten elstartoló Kékszalag verseny mellett a vitorlástanfolyamok is. Ezek ugyanis segítenek abban, hogy meglegyen az a fajta utánpótlás a turizmusban, amelynek köszönhetően nem csak a nyári melegben, de a hűvösebb, szelesebb időszakban is egyre többen látogathatnak el a Balatonra. Újabban már szilveszterkor és farsangkor is szerveznek a tavon regattákat, amelyek számottevően hozzájárulnak a turizmus bevételeihez – mondta Fekete Tamás, a szövetség alelnöke.
Mennyibe kerül a vitorlástanfolyam?
Átlagosan napi húsz-huszonötezer forintba kerül étkezéssel egy nyári vitorlástanfolyam, a vakáció idején nagyon sok gyermeket íratnak be ilyen táborokba. Őket elkísérik a szülők is, a családok így 7-10 napot is eltöltenek együtt a Balatonnál vitorlázva.
A vitorlásoktatás gyakorlatilag a jövő visszajáró vendégeit biztosítja a régiónak, méghozzá olyan több évszakos aktív turistákat, akik nem csak nyáron, de a vitorlázásra alkalmasabb őszi és tavaszi időszakban is ellátogatnak majd a Balatonra.
A képzések piacán egyre népszerűbbek a felnőtteknek szóló, játékos oktatási formák is, sőt, ma már családi tanfolyamokat is tartanak, ahol a gyerekek és a szülők együtt sajátíthatják el a vitorlázás alapjait. Neves magyar vitorlázók és oktatók úgy vélik, hogy a vitorlás tanfolyamoknak számos hasznuk lehet majd az iskolában is, hiszen ez a sport sok készséget fejleszt.
Évről évre egyre nagyobb az érdeklődés e sport iránt, ez a többnapos fesztivállal kísért Kékszalag versenyek idején is látható, amikor nem csak a tavon jelenik meg több száz hajó, de a szárazföldön is megtelnek a panorámával rendelkező kávézók és borászatok.
Az idén július 18-án rajtoló verseny, Európa legnagyobb tókerülő viadala, az 56. Kékszalag Raiffesien Nagydíj eseményeit több ezer ember a partról követi. Ez a pluszforgalom megjelenik a szolgáltatók, vendéglátó egységek és szállodák bevételeiben is – összegezte a Balatoni Turizmus Szövetség.
Nem csak a felső tízezer sportja
A vitorlázás a felső tízezer sportja, szokták mondni, de Stricz Tamás, a Második Hullám Vitorlás Iskola vezetője szerint ez csupán egy sztereotípia.
Siófokon például már 25 ezer forintért is lehet bérelni egy kisebb hajót, amihez még jogosítvány sem kell.
Ha ennek költségeit szétosztják a barátok, többtagú családok, akkor fejenként 8-10 ezer forintból is maradandó élményben lehet részük, és ebből is látható, hogy nem elérhetetlen és nem megfizethetetlen a balatoni vitorlázás.
Hasonló a helyzet a családi vitorlásképzéseknél is. Van olyan csopaki vitorlástanfolyam, amelyen napi 23,5 ezer forintos áron lehet részt venni. Ennyi pénzt sokan a strandi büfékben is elköltenek, de szerencsére egyre többen jönnek rá arra, hogy az egészséges életmód, a sport sokkal többet ér, mint napi három-négy lángos és négy-öt sör ára.
Stricz Tamás szerint nem csak megfizethető, de manapság már jóval több ember számára elérhető sport a vitorlázás. Korábban kikötőből és klubból is kevesebb volt, és azok is zártabbak voltak.
Már tavaly több mint 9,5 ezer kikötői hajóhellyel indult a főszezon, több mint félszáz kikötőben lehet vitorlással és több mint száz helyen horgászcsónakokkal és egyéb kisebb vízi járművekkel kikötni – erről Holczhauser András, a Magyar Vitorlás Szövetség főtitkára beszélt korábban a Világgazdaságnak.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Koncz Márton