A BKIK első számú vezetője ismertette: a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara a koronavírus magyarországi megjelenését követő napokban azonnal elindított egy gyors felmérést az által képviselt több ezer fővárosi vállalkozás körében, hogy hogyan érinti őket a vírus, miként reagálnak a kialakult helyzetre. Már az első adatokból érzékelhető volt a helyzet súlyossága. A cégek számára a belföldi kereslet drasztikus csökkenése, több ágazat esetében pedig gyakorlatilag a teljes megszűnése jelenti a legnagyobb problémát.
Nem is maradhattak el a ezért válaszlépések sem: a megkérdezett fővárosi vállalkozások 80 százalékánál már márciusban sor került valamilyen megszorító intézkedésekre. A legtipikusabb válságreakció a részleges vagy akár a teljes bezárás volt. A cégek több mint egyharmada kényszerült már eddig is erre a lépésre, de van olyan ágazat ahol ez az arány a 80 százalékához közelít. Gyakori intézkedés még az aktív dolgozók létszámának/munkaidejének csökkentése, átszervezése is (31 százalék), valamint a tartozások fizetésének a felfüggesztése (25 százalék). A cégek várakozásai a jövőt illetően is kifejezetten pesszimisták. Az elkövetkezendő 3 hónapot tekintve további 51-77 százalék közötti forgalomcsökkenést jósolnak.
Nagy Elek kifejtette azt is, hogy kedvező esetben, várakozásaik szerint a válság még 4 hónapig tart – ez idő alatt dolgozóik 12 százalékát kell elküldeniük és az alkalmazottak közel egyharmadának kell csökkenteni a fizetését vagy munkaidejét a cégeknek. Kedvezőtlen esetben további 9 hónapig tartó válságidőszakra számítanak – ez esetben úgy számolnak a vállalatvezetők, hogy munkatársak mintegy egyharmadától lennének kénytelenek megválni és a dolgozók több mint fele szembesülne bér- vagy munkaidő csökkentéssel. A vállalkozások éppen ezért nagyon várták a kormányzati intézkedéseket.
A teljes interjú a Figyelő aktuális számában olvasható
(Borítókép: Kőhalmi Péter)