Az az elképzelés, amely kizárólag az orosz vezetékes földgázra vezetne be egy uniós ársapkát, teljes mértékben ellentétes az európai és benne a magyar érdekekkel, hiszen ha kizárólag az orosz földgázra vezetnének be egy árkorlátozást, akkor az teljesen evidens módon az orosz gázszállítások azonnali megszűntetésével járna. Ehhez nem kell Nobel-díjasnak lenni, hogy az ember kitalálja – fogalmazott a pénteki rendkívüli uniós energiaügyi miniszteri találkozó előtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Mindezt egy Facebook-videóban rögzítette, amelyben hangsúlyozta magyar álláspontot.
Ettől függetlenül az Európai Bizottság kiáll az ársapka mellett, ám egyre több tagország véli úgy, hogy csak az orosz gázügyletekre bevezetendő esetleges ársapka nem jó irány. Az orosz gáztól szintén erősen függő Olaszország kormánya azt javasolta, hogy minden európai földgázügyletre ársapka kellene. Ez érintené a norvég, algériai, amerikai, katari vezetékes és LNG szállításokat is. A cél, hogy a teljes piac árképzését kordában lehessen tartani. Ráadásul egy ilyen intézkedés nem feltétlenül zárná ki az orosz szállításokat.
Szíjjártó Péter videóbejegyzése a jelek szerint más uniós tagországok valós aggodalmát is tükrözi (a belga kormány az olasz álláspontot osztja), hiszen az oroszok határozatlan időre leállították az északi Áramlat 1 vezetékén a gázszállításokat, így csak Ukrajnán és Szlovákián át érkezik orosz gáz az unió területére. Az is egyre korlátozottabb mennyiségben. Ha esetleg ez a csatorna megszűnne, vagy mert az ársapka miatt az oroszok ezt is leállítanák, vagy mert az ukrajna területén zajló háborúban a vezetékek megsérülnének, akkor valós kérdéssé válik Magyarország és a régió gázellátási problémája.