Az oroszországi TVEL évtizedek óta megbízható üzemanyag-szállítója a paksi atomerőműnek, amely azonban diverzifikációs megfontolásból együttműködést indított egy másik lehetséges üzemanyaggyártóval, a japán Toshiba többségi tulajdonában lévő amerikai Westinghouse-szal, majd a franciaországi állami Framatome-mal is. Az erőműtársaság vezérigazgatóját, Horváth Péter Jánost a Világgazdaság az alternatív üzemanyagok esetleges paksi használatáról kérdezte.
Mikor és melyik paksi reaktorba kerülhet orosztól eltérő üzemanyag?
Azt gondolom, hogy 2028–2030 előtt biztosan nem, és még nem tudjuk, hogy melyik lesz a kiválasztott blokk. Az új üzemanyagot abba a blokkba lesz érdemes betölteni, amelyik majd éppen áll a rendszeres karbantartás miatt, de a karbantartás majdani idejét csak hozzávetőleg látjuk. Egyébként mindegyik blokk egyforma, mindegy, hogy melyikbe kerülnek.
A Westinghouse-szal való együttműködés ténye már ismert, és az is, hogy ez a társaság gyárt a Pakson is használt reaktorokban használható üzemanyagot. A Framatome azonban nem gyárt. Mire számíthatunk ettől az új partnerségtől?
A Framatome fejlesztéseinek két ága van. Az egyik az, hogy valóban a nulláról indul, és sok év alatt fejleszti ki a terméket. A másik – egyben a terítéken lévő – elképzelés szerint azonban létrehoz egy vegyesvállalatot a nukleáris üzemanyagok orosz gyártójával, a TVEL-lel Németországban vagy Franciaországban. A vegyesvállalat majd orosz technológia alapján gyárt üzemanyagot, de az üzemanyaggyártás folyamatának csak a legutolsó lépcsőjét végzi.
Lényegében egy összeszerelő üzem lesz?
Igen, de ennek köszönhetően sokkal hamarabb termelhet, talán már 2027-ben. A gyárban nem zajlik majd semmiféle nukleáris technológiai folyamat, mert oda már készen érkeznek a fő alapanyagok.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható vg.hu
Címlapfotó: MTI