Meghaladta a 250 milliót ebben a hónapban a Covid-fertőzöttek száma a globális adatok szerint. A vírus továbbra is 50 millió embert fertőz meg világszerte 90 naponként, rendkívül fertőző Delta-változat miatt, és naponta ezrek halnak meg. Az egészségügyi ellátórendszerek elemi érdeke a járvány fékezése, az esetszám alacsony szinten tartása, azaz a járványgörbe hatékony ellaposítása.
A nem gyógyszeres beavatkozások hatékonyságát vizsgáló tanulmány most először mutatta ki, hogy a maszk hordása, a társadalmi távolságtartás és a kézmosás egyaránt hatékony a járvány terjedésének megakadályozásában.
De mindezek közül is a maszkviselés a legcélravezetőbb védekezés.
A mértékadó British Medical Journalban megjelent tanulmányban a kutatók azt állítják, az oltási programokkal párhuzamosan is szükség van a maszkviselésre, ahogy a távolságtartásra és a rendszeres kézmosásra is.
Több mint 30 tanulmány eredményeit elemezték a Monash és az Edinburghi Egyetem kutató, és arra jutottak, statisztikailag szignifikánsan,
53 százalékkal csökkenthető a koronavírus fertőzés előfordulása, – tudományos nevén incidencia – maszkviseléssel
és 25 százalékkal, ha az emberek betartják a másfél méteres távolságot. Ugyanakkor a kézmosás jelentőségére is fény derült, az is felére csökkenti a megbetegedés előfordulását, csak a kis számú vizsgálat miatt ez az adat nem tekinthető statisztikailag nem szignifikánsnak.
Románia, Csehország, Szlovákia és Lengyelország is a közelmúltban szigorította a maszkviselés szabályait, Hollandia a napokban. Hazánkban egyelőre a lakosság belátására van bízva a maszk viselése, a tömegközlekedés mellett már egyre több munkáltató írja elő beltérben is a védekezést.
(Borítókép: Getty Images)