Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva korlátozásokat vezet be az antimon exportjára Kína – ezt a kínai kereskedelmi minisztérium jelentette be csütörtökön.
ína igazi antimon-nagyhatalom, tavaly a világ teljes termelésének 48 százalékát adta annak a stratégiai fontosságú fémnek, amelyet főként a hadiiparban, például lőszerekben, infravörös rakétákban, nukleáris fegyverekben és éjjellátó szemüvegekben, valamint akkumulátorokban és fotovoltaikus berendezésekben használnak.
A korlátozásokat „a nemzetbiztonság és a nemzeti érdekek védelme, valamint a fegyverzet-ellenőrzés nemzetközi kötelezettségének teljesítése érdekében vezetik be” – áll a minisztérium közleményében, amelyet a Reuters szemlézett.
Antimon: jobb megtartani, mint eladni
A minisztérium szerint a korlátozások nem irányulnak egyetlen konkrét ország vagy régió ellen sem.
Az antimonra mindenkinek szüksége van a fegyverkezéshez, ezért jobb megtartani, mint eladni – mondta Christopher Ecclestone, a londoni Hallgarten & Company igazgatója és bányászati stratégája a hírügynökségnek. A kínaiak lépése szerinte erős nyomás alá fogja helyezni az amerikai és az európai hadsereget.
A szeptember 15-től hatályos korlátozások hatféle antimontermékre vonatkoznak, beleértve az antimonércet, az antimonfémeket és az antimon-oxidot is. Az egy hónap múlva életbe lépő új szabályozás emellett tiltja az arany-antimon olvasztásához és szétválasztásához szükséges technológia engedély nélküli kivitelét is az országból.
Az érintett exportőröknek hatósági engedélyt kell szerezniük a kettős – katonai és polgári – felhasználású termékek és technológiák kiviteléhez.
Az Egyesült Államok gyorsítaná a kitermelést
Az Egyesült Államok és más országok igyekeznek csökkenteni a Kínától való függőségüket a kulcsfontosságú anyagok tekintetében, ennek érdekében támogatási csomagokat dolgoznak ki a kritikus ásványi anyagokkal, köztük a ritkaföldfémekkel foglalkozó ágazataik számára.
A China Securities elemzői áprilisi kutatási jegyzetükben már előre jelezték, hogy a háborúk és a geopolitikai feszültségek miatt a fegyverek és lőszerek iránti növekvő kereslet valószínűleg az antimonérc ellenőrzésének és készletezésének szigorodását fogja maga után vonni.
A Perpetua Resources nevű amerikai bányavállalat, amely a Pentagon és az amerikai Export-Import Bank támogatásával dolgozik egy helyi antimon- és aranyprojekten, eredetileg 2028-ra tervezte az amerikai termelés elindítását, amennyiben idén megkapja a végleges engedélyeket. Kína lépései miatt a vállalat már az antimon gyorsabb előállításának lehetőségeit kutatja.