Új korszak küszöbén a vállalatok

Hírek
A cégeknek sokkal erősebb versenyre kell felkészülniük a jövőben, olyan új technológiákban fognak versenyezni, amelyről tavaly még nem is tudtuk, hogy létezik - állította Szíjjártó Péter, Külgazdasági és Külügyminiszter, aki szerint a legfontosabb idecsábítani a cégek kutatás-fejlesztési bázisait.

Teljesen új korszak küszöbén áll a világ – állította a Külgazdasági és Külügyminiszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén. A siker kritériumai holnap teljesen mások lesz mint akár ma. Új politikai és gazdaságpolitikai stratégiákat látni a világban, amelyhez alkalmazkodni kell – tette hozzá a miniszter. A vállalatok is élesebb versenyre számíthatnak nemzetközi térben. Új technológiákban jelennek meg, s az a kérdés ezeket ki alkalmazza elsőként. Az országok abban versenyeznek majd, hogy azok a vállalatok, akik a zászlóshajói lesznek az új ipari korszakra történő átállásnak, hol fejlesztik ki az új technológiákat, és hol hajtják végre az új technológiát már alkalmazó beruházásaikat. A miniszter kiemelte, hogy a cél az, hogy Magyarország a nyertese legyen az átállásnak, idecsábítva a beruházásokat és a kutatási-fejlesztési központokat.

Európa legversenyképesebb és legvonzóbb beruházási környezetét hozzuk majd létre Magyarországon. Nekünk kell a leghatékonyabban összekapcsolni a digitalizációt a termeléssel – tette hozzá. El kell érni azt, hogy a csúcstechnológiát kifejlesztő és alkalmazó vállalatok beruházási térképének élén Magyarország álljon. Pozitívum, hogy a szolgáltatóközpontok tekintetében, ami a kutatásfejlesztés és az innováció előszobája, igen jól állunk. Ma Magyarországon több mint száz szolgáltatóközpont van, mintegy 42 ezer, jórészt Y generációs fiatalnak adva munkát.

Ahhoz, hogy sikerüljön még több beruházást idecsábítani, a térségben a legkedvezőbb adózási feltételek, munkaerőpiaci kínálat, és digitális környezet szükséges. Ezért volt rendkívül fontos, hogy nálunk 9 százalékos a társasági adó, amelyet Szijjártó tapasztalata szerint díjaznak is a cégek. De egyéb intézkedéseket is hoztak. Január 1-től a k+f-re költött összegek dupláját vonhatják le a vállalatok az adóalapjukból.

Tény, hogy a rendszerváltás óta soha nem dolgoztak annyian mint most. Ma Magyarországon 4,4 milliió embernek van munkahelye, ez 700 ezerrel több mint 2010-ben volt. Ebből 500 ezer a magángazdaságban jött létre – emelte ki Szíjjártó Péter. További siker, hogy januárban 7,5 százalékkal nőttek a reálkeresetek, s ez volt 49. hónap amikor a reálkeresetek havi bontásban növekedő tendenciát mutattak.

Tavaly minden külgazdasági rekordot megdöntött az ország. 2016-ban 93 milliárd eurónyi exportja és tíz milliárd eurónyi külkereskedelmi többlete volt Magyarországnak, amire soha nem volt példa. Az országba 71 beruházás jött be tavaly, létrehozva 17 ezer új munkahelyet.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink