Teljesen új korszak küszöbén áll a világ – állította a Külgazdasági és Külügyminiszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén. A siker kritériumai holnap teljesen mások lesz mint akár ma. Új politikai és gazdaságpolitikai stratégiákat látni a világban, amelyhez alkalmazkodni kell – tette hozzá a miniszter. A vállalatok is élesebb versenyre számíthatnak nemzetközi térben. Új technológiákban jelennek meg, s az a kérdés ezeket ki alkalmazza elsőként. Az országok abban versenyeznek majd, hogy azok a vállalatok, akik a zászlóshajói lesznek az új ipari korszakra történő átállásnak, hol fejlesztik ki az új technológiákat, és hol hajtják végre az új technológiát már alkalmazó beruházásaikat. A miniszter kiemelte, hogy a cél az, hogy Magyarország a nyertese legyen az átállásnak, idecsábítva a beruházásokat és a kutatási-fejlesztési központokat.
Európa legversenyképesebb és legvonzóbb beruházási környezetét hozzuk majd létre Magyarországon. Nekünk kell a leghatékonyabban összekapcsolni a digitalizációt a termeléssel – tette hozzá. El kell érni azt, hogy a csúcstechnológiát kifejlesztő és alkalmazó vállalatok beruházási térképének élén Magyarország álljon. Pozitívum, hogy a szolgáltatóközpontok tekintetében, ami a kutatásfejlesztés és az innováció előszobája, igen jól állunk. Ma Magyarországon több mint száz szolgáltatóközpont van, mintegy 42 ezer, jórészt Y generációs fiatalnak adva munkát.
Ahhoz, hogy sikerüljön még több beruházást idecsábítani, a térségben a legkedvezőbb adózási feltételek, munkaerőpiaci kínálat, és digitális környezet szükséges. Ezért volt rendkívül fontos, hogy nálunk 9 százalékos a társasági adó, amelyet Szijjártó tapasztalata szerint díjaznak is a cégek. De egyéb intézkedéseket is hoztak. Január 1-től a k+f-re költött összegek dupláját vonhatják le a vállalatok az adóalapjukból.
Tény, hogy a rendszerváltás óta soha nem dolgoztak annyian mint most. Ma Magyarországon 4,4 milliió embernek van munkahelye, ez 700 ezerrel több mint 2010-ben volt. Ebből 500 ezer a magángazdaságban jött létre – emelte ki Szíjjártó Péter. További siker, hogy januárban 7,5 százalékkal nőttek a reálkeresetek, s ez volt 49. hónap amikor a reálkeresetek havi bontásban növekedő tendenciát mutattak.
Tavaly minden külgazdasági rekordot megdöntött az ország. 2016-ban 93 milliárd eurónyi exportja és tíz milliárd eurónyi külkereskedelmi többlete volt Magyarországnak, amire soha nem volt példa. Az országba 71 beruházás jött be tavaly, létrehozva 17 ezer új munkahelyet.