Trump szentesítette a tisztességes kommunikációról szóló rendeletet

Hírek MTI

Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint csütörtökön aláírta a közösségi platformokra vonatkozó szabályok felülvizsgálatáról szóló elnöki rendeletet a Fehér Ház Ovális Irodájában, William Barr igazságügyi miniszter és a sajtó képviselőinek jelenlétében.

A rendelet az úgynevezett tisztességes kommunikációról szóló, 1996-ban elfogadott jogszabály egyik fejezetének felülvizsgálatáról szól. A törvény 230-as számú szakasza jogi védelmet biztosít a közösségi platformokon elhelyezett tartalmaknak, egyben az üzemeltetők számára lehetőséget ad azok „jóhiszemű” moderálására is.

Trump kijelentette, hogy

ez a rendelet megfosztja a jogi védelem lehetőségétől azon médiumokat, amelyek üzemeltetői cenzúrázzák a tartalmakat.

Közölte azt is, hogy William Barr a szövetségi államok igazságügyi vezetőivel közösen kidolgozza majd a szabályozás részleteit, s biztosítja, hogy ne juthassanak kormányzati támogatások olyan közösségi médiumokhoz, amelyeknek tulajdonosai elfojtják a szólásszabadságot.

Rengeteg adófizetői pénzzel támogatjuk ezeket az óriáscégeket, ez így nem mehet tovább

– fogalmazott.

Az elnök hangsúlyozta:

azért vagyunk ma itt, hogy megvédjük a szólásszabadságot azoktól a legnagyobb veszélyektől, amelyek az amerikai történelemben valaha is fenyegették.

Őszintén szólva, itt mindenki tudja, hogy miről van szó. Kifejtette: az internetes közösségi platformokat működtető vállalatoknak

San Francisco, California – máj. 28: Activist Mike Merrigan holds a piñata shaped like the Twitter logo with hair to look like U.S. President Donald Trump during a protest outside of Twitter headquarters on May 28, 2020 in San Francisco, California. A small demonstration was staged outside of Twitter headquarters to demand the U.S. President Donald Trump be removed from the social media platform following tweets by the President that had inaccurate information about California voting that was fact checked by Twitter. (Fotó: Justin Sullivan / Getty Images)

ellenőrizetlen hatalmuk van a cenzúrához,

  • a tartalmak szűkítéséhez,
  • szerkesztéséhez,
  • megváltoztatásához,
  • elrejtéséhez,
  • és az állampolgárok egymás közötti, vagy a szélesebb közvélemény kommunikációjának bárminemű virtuális megváltoztatásához.

Az elnöki rendelet utasítja a kereskedelmi minisztériumot is, hogy kérje fel a médiumok jogi felügyeletét ellátó Szövetségi Kommunikációs Bizottságot (FCC) az érintett fejezet megvilágítására.

Trump bejelentette: a kormányzat a kongresszus elé terjeszt egy olyan törvénytervezetet, amely az 1996-os törvény bizonyos mértékű módosítását javasolja majd.

Erre azt követően került sor, hogy még kedden a Twitter hamisként jelölte meg Trump két bejegyzését is.

Mindkettő arról szólt, hogy a levélben történő szavazás a választások „elcsalásához” vezethet, sőt az egyik bejegyzésben az elnök egyértelműen leszögezte, hogy a novemberi választásokon csalás lesz.

A mikroblog-szolgáltató megjelölte a bejegyzéseket, és felhívta a felhasználók figyelmét az információk ellenőrzésének fontosságára. Ehhez két hivatkozást is csatolt, az egyik a CNN hírtelevízió riportjához vezetett, amely azt taglalta, hogy az elnök állításai megalapozatlanok.

Az Egyesült Államokban vita kezdődött a platform eljárásáról. Többen kétségbe vonták a Twitter elfogulatlanságát.

Szerdán Richard Grenell, az amerikai hírszerzés csúcsintézményének, az Országos Hírszerzési Igazgatóságnak (DNI) a leköszönő ügyvezető igazgatója, Trump egyik támogatója máris arra szólította fel a Twittert, hogy távolítsa el vagy jelölje meg hamis hírként a Politico című portál munkatársának a személyéről szóló, már megcáfolt információit. A cég ennek a kérésnek nem tett eleget.

(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök a New York Post nevű újságot tartja a kezében a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2020. május 28-án, mielőtt aláírja a közösségi platformokra vonatkozó szabályok felülvizsgálatáról szóló elnöki rendeletet. Ezek a szabályok jogi védelmet biztosítanak a közösségi platformokon elhelyezett tartalmaknak, egyben az üzemeltetők számára lehetőséget adnak azok „jóhiszemű” moderálására is. A szabály felülvizsgálatára azt követően került sor, hogy május 26-án a Twitter hamisként jelölte meg Trump két bejegyzését, amelyek arról szóltak, hogy a levélben történő szavazás a választások „elcsalásához” vezethet. (MTI/AP/Evan Vucci)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink