Több ezer medvéről nem tud Bukarest?

Hírek
Romániában a hivatalos adatok szerint hatezres a medvepopuláció, a valóságban azonban 8–10 ezerre tehető a medvék száma, miközben a romániai élőhelyek nagyjából csak négyezer egyedet tudnak eltartani - állítja a Benke József, a Zetelaka és Társai Vadásztársulat vezetője a szekelyhon.ro hírportálnak.   

Hivatalosan nem több a medve, mit tavaly, de nőtt a vadkárok száma. A vadszámbecslés hibás, hiszen annak ellenére, hogy tavaly eltörölték a kilövési kvótákat, azaz tilos medvére vadászni, az állomány a statisztikák szerint nem szaporodott.    

A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője, Domokos László József arról számolt be, hogy a szigorúan védett vadak száma nem változott az előző évekhez képest, a minap összesített adatok szerint nagyjából ugyanannyi medve, farkas, hiúz és vadmacska él Hargita megyében, mint tavaly. Közölte ugyanakkor azt is, hogy a kilövési keretek múlt évi eltörlése óta csökkent a vadásztársulatok bevétele, kevesebb pénzt tudnak fordítani a vadak etetésére, ezért a korábbinál pontatlanabbak lehetnek az etetőknél felmért adatok. A Hargita megyei településeken viszont arra panaszkodnak, hogy egyre több a medve. 

Adattorzulások 
 
Benke József, a Zetelaka és Társai Vadásztársulat elnöke cáfolja, hogy kevesebbet etetnék a vadakat. 

Szerinte a feldolgozás során torzulnak a vadszámbecslési adatok, például az országos adatelemzés során a vadszámlálásokon mért adatok egy részét a medvék mozgása miatti kettős számlálásra hivatkozva is lefaragják. Ezért is fordulhat elő, hogy csak 6000 medvével számolnak, miközben ténylegesen 8-10 ezer lehet Romániában. De a valóságban olyan sok a medve Hargita megyében is, hogy egy pár száz egyeddel pontosabb vadszámbecslési kimutatás sem változtatna a probléma megítélésén és súlyán. A székely megyében valamivel több mint 1400 medve él – a hivatalos adatok szerint -, de az élőhelyek úgyis csak mintegy 750 egyedet tudnak eltartani. 
 
Hivatalosan a megyében 34 vadkár történt az év eleje óta, miközben tavaly csak 24-et vettek nyilvántartásba májusig. Az idei károk többségét a medvék okozták, tízet a szintén szigorúan védett vadnak számító farkasok, a maradék négyet pedig vaddisznók, hódok.

A valóságban ennél jóval többször garázdálkodnak a vadak, Benke József szerint a gazdák átlagban mindössze a károk húsz százalékát jelentik be. Ennek a körülményes kártérítésigénylés is oka, máskor pedig – ha például a vad elhurcolja a megölt haszonállatot – nincs bizonyíték a károkozásra, ugyanis ezt a szárnyasoknál nagyobb háziállatok esetében a fülszámmal kell igazolni. A zetelaki vadásztársulat adatai szerint május eleje óta csak Székelyvaráson három gazdaságban pusztítottak a vadak: a farkasok két alkalommal összesen 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink