Tízezreket spórolhatnak most a lakást bérlők

Hírek Sz. H.
Ezért érdemes elővenni az albérleti szerződéseket, és körülnézni a kínálatban.

Számos kiadott lakásnál augusztusban és szeptemberben van az “évforduló”, és sok esetben az inflációs mértékéhez kötik az automatikus bérleti díjemelést. Ez 10-20 ezer forinttal drágíthatja a meglévő szerződések bérleti díjait, de van megoldás a spórolásra – áll az ingatlan.com elemzésében.

Miért kell most váltani?

„Júliusban 13,7 százalékos volt az infláció, így akiknél a bérleti szerződésben az éves infláció a bérletidíj-emelés alapja, azok lakástól függően jellemzően 10-20 ezer forintos drágulással számolhatnak, ha maradnak az adott albérletben. Fontos, hogy a bérleti szerződésekben az áremelést lehetőségként tüntetik fel, így a tulajdonosoktól is függ, hogy élnek-e ezzel. Megbízható bérlőknél például nem minden esetben szokták érvényesíteni. Mindenesetre az idei évre várható két számjegyű infláció hozzájárulhat a már kiadott albérletek további drágulásához” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Hozzátette: “Akik az albérletpiaci drágulás és az esetleges bérletidíj-emelést soknak tartják, azok kisebb, olcsóbb albérletre válthatnak, erre pedig talán most van a legjobb lehetőség, ugyanis a tanévkezdés miatt az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a kínálat. Az új albérletet keresők extra keresletet hozhatnak a piacra, csakúgy mint azok, akiknél ezekben a napokban derül ki, hogy nem jutottak kollégiumi férőhelyhez.” A cég adatai szerint augusztus közepén közel 12 ezer kiadó lakóingatlan várt bérlőre országszerte. Ez 19 százalékos bővülést jelent az egy hónappal korábbi szinthez képest. A szakértő szerint nem csak a bérleti szerződés évfordulója miatt kereshetnek sokan olcsóbb lakást, hanem azért is, mert a kedvezőtlen adottságú albérletek rezsiköltségei jelentősen növekedhetnek a jövőben. Erre is megoldást jelenthet, ha a bérlők a jelenlegi bőségesebb kínálatból energiatakarékosabb, olcsóbb és kisebb rezsiköltségű kiadó lakást választanak.

Hol tartanak a bérleti díjak?

Az átlagos bérleti díjak a budapesti kínálati piacon augusztus közepén 195 ezer forintot tettek ki, szemben az egy évvel korábbi 145 ezer forinttal. Már nyolc kerületben (I., II., III., V., VI., XI., XII., XIII.) legalább 200 ezer forint az átlagos bérleti díj. A megyeszékhelyeken az összesített átlagos bérleti díj 120 ezer forintra emelkedett a tavalyi 105 ezer forintról, de a különbségek tetemesek. Székesfehérváron 160 ezer forint az átlagos albérletár, Győrt és Veszprémet 150-150 ezer forint jellemzi. Debrecenben a kínálatbővülés 10-15 ezer forintos átlagos bérletidíj-csökkenést hozott, így az átlag 136 ezer forintot tesz ki. Tatabányán 130 ezer, Kecskeméten 110 ezer forintért kínálják a bérelhető lakóingatlanokat. Az albérletpiaci díjak szempontjából Miskolcon, Szolnokon, Kaposváron, Békéscsabán és Salgótarjánban a legkedvezőbbek a díjak, 90 és 100 ezer forintra rúgnak.

 

Fotó: MTI

Ezek is érdekelhetnek

További híreink