Tavaly 7200 lakástűz pusztított hazánkban

Hírek Sz. H.
A múlt évben 86-an vesztették életüket és csaknem 600-an sérültek meg a többnyire figyelmetlenségből, gondatlanságból keletkező lakástüzekben. Országos kampány indult, hogy a helyzet változzon.

Hiánypótló kezdeményezést indított a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ), a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) és a füstmentes.hu. A Technológiával a Füstmentes Otthonokért kampányban első körben 700 füstjelzőt osztottak ki az ország számos pontján. A tesztidőszak elején és a végén is készül országos felmérés a felhasználók tájékozottságáról, illetve arról, hogy mire érdemes hangsúlyt helyezni a további figyelemfelhívások során.

„A tűzesetek kialakulásának okai között ötödik helyezett a hagyományos értelemben vett dohányzás, hiszen a lánggal égő gyufa, a parázsló cigaretta veszélyforrásnak számít. Talán kevesen tudják, de a lakástüzek 90 százalékában nem a lángokra, hanem a füstre vezethető vissza a halálozás. Tavaly a hivatalos adatok szerint nagyjából 7200 lakástűz volt Magyarországon, ez igen magas szám, az Európai Unióban körülbelül a középmezőnyhöz tartozunk. Sajnos a hazai lakástüzekben 86 személy vesztette életét és csaknem 600-an sérültek meg a múlt évben. Ami viszont egy kicsit árnyalja ezt a szomorú adatot, az az, hogy mintegy 550 személy életét mentették meg a tűzoltók” – összegezte a Trend fm rádióban Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke.

A vezérőrnagy hozzátette: „Ugyanakkor vannak olyan országok, ahol kötelező a füstérzékelő beszerelése az ingatlanba, ott értelemszerűen sokkal kevesebb az a tüzeset, amely sérüléssel, halálesettel vagy pedig jelentősebb kárértékkel bír. A lakásokba beszerelhető füstérzékelő gyakorlatilag 10 évig folyamatosan működik, nem kell vele foglalkozni, és a beüzemelésével jelentős mértékben növelhető a biztonság. A készülék erős hangjelzést ad, amelyre már lehet reagálni, menekülni, másokat értesíteni”.

Hajdu Márton, a füstmentes.hu nevében kiemelte: „sokan nincsenek tisztában vele, hogy a mai napig komoly problémákat okoz például az ágyban való dohányzás, ami az otthonokban keletkező tűzesetek jelentős részéért felel”. A Technológiával a Füstmentes Otthonokért elnevezésű kampány egy éven keresztül tart, és az első etapban a 700 darab füstérzékelő eszköz kiosztásában az önkéntes tűzoltók vesznek részt, akik segítenek a készülékek felszerelésében és a hasznos tudnivalók átadásában is.

Borítókép: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

Ezek is érdekelhetnek

További híreink