Az emberek manapság egyre inkább olyan élményekre költik a pénzüket, mint például a zenei események és az utazás, nem pedig fizikai termékekre – idézte a Mastercard Economics Institute kutatásának eredményeit a Euronews.
Beatrice Cornacchia, Mastercard marketingért és kommunikációért felelős európai alelnöke szerint a marketingszakembereknek újra kell gondolniuk a piacra lépési stratégiájukat, válaszul erre az „emlékezetépítő” trendre. Utalt arra, hogy a kártyatársaság huszonöt évvel ezelőtt már megtette az első, merészt lépést ebbe az irányba az emlékezetessé vált szlogenjével:
Vannak dolgok, amelyeket pénzért nem lehet megvenni, minden másra ott van a Mastercard.
Márpedig úgy tűnik, hogy sikerült ráérezni a trendekre, hiszen a kártyatársaság kutatása szerint az élményszerzést szolgáló kiadások – ilyen a szórakozásra, a koncertekre vagy az utazásra költött pénz – súlya a 2019-es 19 százalékról a múlt évre 23 százalékra ugrott a teljes fogyasztói kosáron belül.
A járvány is hozzájárult az élmények kereséséhez
Az alelnök szerint az elmúlt időszakban több olyan tényező is felmerült, ami hozzájárult az élményszerzést célzó költések előtérben kerüléséhez. Az egyik ilyen a generációváltás, de szerepe lehet a változásban az erősödő környezettudatosságnak is. A koronavírus-járvány következtében bevezetett korlátozások szintén ráébresztették az embereket a maradandó élmények szerzésének fontosságára, hiszen ezek olyan emlékek, amelyeket senkitől sem lehet elvenni.
A Mastercard szerint ezért kulcsfontosságú, hogy a marketingesek túllépjenek a hagyományos marketingen, és különleges érintkezési pontokat hozzanak létre azáltal, hogy megértik, mi a fontos a fogyasztóknak. „Ez magában foglalhatja további szolgáltatások, jutalmak és személyre szabott elemek integrálását” – hangsúlyozta Cornacchia.
A Mastercard a marketing költségvetését is az élményszerű helyzetekhez igazítja. A kártyatársaság például több tucat olyan neves európai szórakoztató- és sportintézmény régi partnere, mint az UEFA Bajnokok Ligája döntője, a Roland-Garros tenisztorna vagy a Cannes-i filmfesztivál.
Egyre többet költünk kártyával, sőt, már anélkül is
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatainak tanúsága szerint az elmúlt évek a teljes elektronikus fizetési forgalomban is ugrásszerű növekedést hoztak Magyarországon.
A bankkártyás vásárlási forgalom például 2023-ban több mint 20 százalékkal, 17 344 milliárd forint fölé emelkedett: ezen belül a belföldi kártyás költések értéke 19,7, a külföldieké pedig több mint 25 százalékkal nőtt.
(A már évi 2500 milliárd forinthoz közelítő külföldi kártyás vásárlási forgalomba ugyanakkor beleszámítanak a határon átnyúló internetes vásárlások is.) A mobiltárcás vásárlások értéke pedig 2024 első negyedévére már meghaladta a 750 milliárd forintot, ami közel a másfélszerese volt az egy évvel korábbinak.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Hagymási Bence