Stabil növekedés Európában és ismét felgyorsul Magyarországon

Hírek
A kockázatokkal is kedvező az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése.

Az Európai Bizottság csütörtökön közzétette tavaszi gazdasági előrejelzését. Az európai gazdaság immár ötödik éve élénkül, és a fellendülés mostanra valamennyi uniós tagállamban érzékelhetővé vált. A tendencia a várakozások szerint idén és jövőre is nagyjából változatlan ütemben fog folytatódni. Az előrejelzés szerint az EU egészét tekintve a GDP-növekedés előreláthatólag mindkét évben stabilan 1,9 százalék körül marad. Az euróövezet GDP-je 2017-ben 1,7 százalékkal, 2018-ban pedig 1,8 százalékkal fog emelkedni az előrejelzés szerint.

Az elmúlt években a növekedés fő hajtóerejének számító magánfogyasztás 2016-ban tíz éve nem tapasztalt ütemben bővült, idén azonban némi lassulásra lehet számítani, mivel az infláció részben ellensúlyozza a háztartások vásárlóerejének javulását. Jövőre az infláció mérséklődése várható, így a lakossági fogyasztás ismét enyhe növekedésnek indulhat – vélik a bizottsági szakértők.

A prognózis szerint idén és 2018-ban mind a GDP-arányos költségvetési hiány, mind a GDP-arányos bruttó államadósság tekintetében csökkenésre van kilátás, az euróövezetben és az EU egészében egyaránt. A gazdasági kilátások továbbra is meglehetősen bizonytalanok. Összességében a kockázatok a téli helyzethez képest kiegyensúlyozottabbak, de még mindig lefelé mutatnak. A külső kockázatok egyebek mellett az Egyesült Államok jövőbeli gazdaság- és kereskedelempolitikájával, valamint a tágabb geopolitikai feszültségekkel állnak összefüggésben. A kínai gazdasági kiigazítás, az európai bankszektor állapota, továbbá az Egyesült Királyság EU-ból való kilépéséről folytatandó közelgő tárgyalások ugyancsak lehetséges lefelé mutató kockázatnak minősülnek az előrejelzésben.

Magyarországon 2016-ban 2,0 százalékra lassult a gazdasági növekedés, de az előrejelzés szerint a lakossági fogyasztásnak és az újra növekvő beruházási tevékenységnek köszönhetően ismét felgyorsul (2017: 3,6 százalék, 2018: 3,5 százalék). A munkanélküliség tovább fog csökkeni (2017: 4,1 százalék, 2018: 3,9 százalék), a bruttó államadósság szintje szintén tovább csökken (2017: 72,6 százalék, 2018: 71,2 százalék), az infláció pedig felgyorsul (2017: 2,9 százalék, 2018: 3,2 százalék) az Európai Bizottság előrejelzése szerint.

„A mai gazdasági előrejelzésből kiderül, hogy az EU-ban erőre kap a növekedés, a munkanélküliség pedig tovább csökken” – nyilatkozta az előrejelzés kapcsán Valdis Dombrovskis, az euróért és a szociális párbeszédért felelős alelnök, aki egyben a pénzügyi stabilitásért, a pénzügyi szolgáltatásokért és a tőkepiaci unióért felelős biztos. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az egyes tagállamok helyzete jelentősen eltér egymástól, és jellemzően azok a gazdaságok mutatnak fel jobb eredményeket, amelyekben ambiciózusabb strukturális reformokat hajtottak végre. Az egyensúly helyreállításához Európa-szerte határozott reformokra van szükség: a termék- és szolgáltatáspiacok megnyitásától kezdve egészen a munkaerőpiacok és jóléti rendszerek korszerűsítéséig. „A demográfiai és technológiai változások korában a gazdaságoknak is lépést kell tartaniuk a fejlődéssel – több lehetőséget és magasabb életszínvonalat kell biztosítaniuk a lakosság számára” – fogalmazott.

Pierre Moscovici, gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos emlékeztetett arra, hogy Európa az alkalmazkodó monetáris politikának, az erős vállalkozói és fogyasztói bizalomnak, valamint a javuló világgazdasági helyzetnek köszönhetően megszakítás nélkül immár ötödik éve növekedési pályán van. Szintén jó hír, hogy az elmúlt tizenkét hónapot jellemző nagyfokú bizonytalanság enyhülni látszik. A foglalkoztatás és a beruházás terén viszont az euróövezetben továbbra is egyenetlen a fellendülés. „A következő hónapokban és években e különbségek okainak kezelését fogjuk legfőbb feladatunknak tekinteni” – ígérte.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink