A pubok a falusi közösségi élet központjai a briteknél, egyre kevesebb van azonban belőlük, az elmúlt időszakban minden évben százszámra zártak be belőlük az Egyesült Királyságban.
„A pub az egyetlen, ami a falu közösségét képviselte, és többé már nincs. Pedig fontos a közösségnek ez az érzése, különben csak egy csapat ketrecbe zárt hörcsög vagyunk” – siratta a Sky Newsnak egyikük a kocsma végét.
A brit hírtelevízió tudósítása szerint 239 pub zárt be az év első három hónapjában Angliában és Walesben – 56 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. „Halmozódnak a problémák, és sajnos nincsen csodafegyver az ágazat gondjainak megoldására” – foglalta össze Thomas Thurnell-Read, a Loughborough Egyetem szociológusa, aki régóta vizsgálja a kocsmabezárásokat és azok hatásait.
A Z generáció már nem jár kocsmába
Az elmúlt 23 évben több mint 15 ezer pub zárt be a szigetországban, nagyrészt azért, mert a fiatalabb generációk egészség- és fitneszcentrikusabbak, ráadásul idejük is kevesebb van, mint a szüleiknek.
Egyre drágább elvégezni az egyetemet, így a diákok kénytelenek legalább részmunkaidős állást vállalni, így a szociológus szerint kevesebb idejük van szórakozásra abban az időszakban, amikor kialakulhatnának az alkoholfogyasztási szokások.
Szerepet játszott a trend változásában a koronavírus-járvány is. Azok a diákok, akik a korlátozások alatt kezdték meg a felsőoktatási képzést, nem szokták meg, hogy órák után betérjenek a kocsmába vagy egész éjszaka igyanak, így ez most sem tartozik a mindennapjaikhoz.
A járvány ráadásuk azt is megmutatta, hogy milyen könnyű mindent házhoz rendelni, minek kimozdulni, ha nem muszáj.
A fiatalok kevesebbet isznak
Ezt támasztják alá a statisztikák is: az alkoholt nem fogyasztók aránya 16-ról 19 százalékra emelkedett. A 16 és 24 év közöttiek 26 százaléka tartozik ebbe a kategóriába, míg az 55 és 64 közöttieknek csak a 14 százaléka, mert utóbbiak ragaszkodnak a megszokásokhoz.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Shutterstock