A közgazdász kiemelte: míg az épületek építésében 6,6, az egyéb építmények építésében 5,7 százalékkal nőtt éves alapon a teljesítmény, addig a speciális szaképítésben 10,8 százalékkal visszaesett. A mai adat tehát azt mutatja, hogy hazánkban az építőipari termelés tetőzik, további növekedésre az energiaválság miatt egyelőre nincs mód.
Ugyanakkor a termelés kismértékű csökkenése még messze nem jelenti azt, hogy az ágazatot temetni kéne, hiszen a termelési volumen a 2015-ösnek több mint másfélszerese, azaz egy magas termelési szintről beszélhetünk.
Sőt, kedvező fordulat történt a rendelésállomány alakulásában: míg az elmúlt 4 hónapban az új rendelések volumene rendre mérséklődött éves összehasonlításban, októberben 21,5 százalékos növekedést mért a KSH, így a teljes rendelésállomány is kismértékben bővülni tudott. Azaz a következő időszak termelési szintjével kapcsolatos várakozások javultak, egyelőre tehát nem látszik az, hogy az állami beruházások egy részének elhalasztása miatt az építőipari kereslet elapadna. A mai adatok alapján a negyedik negyedévben az építőipar gazdasági hozzájárulása összességében várhatóan semleges lesz – tette hozzá Regős Gábor.
Fotó: Zalai Megyei Hírlap