Nem csitul a botrány Martin Selmayr, az EU jelenlegi főtitkára, Jean-Claude Juncker, a Bizottság elnöke korábbi kabinetfőnöke új kinevezése körül. Az EU főtitkára ugyan adminisztratív pozíció, viszont roppant nagy befolyást biztosít – a döntések előkészítésében, előterjesztésében és végrehajtásában egyaránt. A főtitkár irányítja az unió 30 ezer fős apparátusát.
Selmayr beejtőernyőzte magát ebbe a pozícióba, erről itt és itt írtunk bővebben. A jelenleg regnáló brüsszeli politikai elit tart attól, hogy a 2019-es európai parlamenti választások során elveszti befolyását. Így igyezeknek túlélő pozícióba tenni embereiket. Selmayr “megválasztása” is ennek a folyamatnak a része. Az EU főtitkárát egyébként a Bizottság tagjai választják meg. Selmayr esetében kiszivárgott, hogy több bizottsági tag a voksolás előtt tudta meg, hogy kire is kell szavazni.
Ingeborg Grässle, az Európai Parlament egyik befolyásos, a Jean-Claude Junckert és Martin Selmayrt is soraiban tudó Európai Néppárt tagja, a napokban ismét kiakadt az ügyön.
Grässle egy véleménycikkben “Európa elleni puccsnak” nevezte Selmayr pozíciószerzését, ami szerinte nem “spontán ötlet” volt. A Liberation című francia lapban írt cikke szerint az Európai Bizottság nem tiszteli a saját maga által alkotott szabályokat.
A politikus márciusban, egy általa vezetett vizsgálóbizttság elé citálta Günther Oettingert, aki jelenleg a pénzügyekért felelős biztosa az Európai Bizottságnak, korábban a személyzeti ügyekért felelt. A vizsgálóbizottság áprilisban arra szólította fel a Bizottságot, hogy gondolják át Selmayr jelölését, valamint átszervezéseket követelt a Bizottság személyzeti politikájában. Juncker kabinetje nagyjából 30 főből áll – őket vezette eddig Selmayr -, főtitkári pozíciójában viszont 30 ezer embert kell(ene) irányítania.