A hazai római emlékeket valószínűleg csak megszállott történelem rajongók, vagy iskolai osztályok látogatják végig. Pedig igazán érdekes bepillantani ebbe az egészen távoli világba, a gyerekeknek is sokkal nagyobb élmény, mint bemagolni a leckét. Balácán gondoltak is erre, múzeumpedagógia programokra lehet vinni a gyerekeket.
Baláca, a villagazdaság
A Balaton-felvidéken, Nemesvámos közelében található Balácapuszta. Az első falmaradványokat és falfestménytöredékeket 1904-ben találták meg a szántást végző cselédek, azóta folyik a római emlékek kutatása és feltárása. A Dunántól legnagyobb villgazdaságát tekintheti meg az érdeklődő itt, az állandó kiállításon bemutatott műtárgyak a feltárás során előkerült, a villagazdaság hétköznapi életéhez köthető leletekből kerültek kiválasztásra. A 2002-ben átadott Kőtár I. a temetkezéssel kapcsolatos emlékeket gyűjti össze: sírkövek, szarkofágok mellett a likas-dombi halomsír lábazati rekonstrukciója is látható. A Kőtár II. részben a hitvilághoz, kultuszokhoz kötődő emlékek és a különböző építészeti elemek, pl. kerítések, oszlopok találhatók.
Gorsium, a katonai tábor
Az 1958-ban kezdődtek a feltárások a kivételes méretű régészeti parkban. A rómaiak a Sárvíz átkelőhelynél az 1. század közepén jelentek meg. Az Itáliából Aquincumba vezető utat itt keresztezte egy másik fontos út, amely a Balkánt kötötte össze Brigetioval (Szőny) Az útcsomópont védelmére a rómaiak katonai tábort hoztak létre, ennek feltárt maradványait nézhetjük meg. Márciusban nyílt meg a Pompeji élet halál árnyékában című időszaki kiállítás. A tárlat bemutatja az egykor virágzó város katasztrófáját, az ott élt emberek életét, mindennapjait, kikapcsolódási szokásait, a gladiátorok világát. A kiállítás – amelynek törzsanyaga a romváros feltárásának anyagát őrző Nápolyi Régészeti Múzeumból érkezett Magyarországra, augusztus 20-áig lesz látogatható.
Borítókép:MTI Fotó: Bodnár Boglárka