„Egy általános protokollt kell minden egységnek kidolgoznia, amikor a feladatát elkezdi. Ezek közé tartozik az egészségügyi háttér előzetes feltérképezése, felmérése és biztosítása a védett személy esetében. Olyanokra is ki kell térni, mint a vércsoportja, a betegségei, az allergiái, de még az intoleranciái is. Ezen felül egy másik, kész terv alapján működő gépezet beindításáról is gondoskodni kell, melynek részese a mentőszolgálat és a helyszínhez legközelebb eső kórház is. Utóbbinak rendelkezésre kell állnia folyamatosan” – mondta a Világgazdaságnak Pomozi Sándor dandártábornok.
Az Áder János korábbi köztársasági elnök védelméért felelős testőrség vezetőjét azután kereste meg lapunk, hogy a szlovák kormány nyitrabányai (Handlová) kihelyezett kormányülésén Robert Fico ellen merényletet követtek el. Szlovákia miniszterelnökét sajtóhírek szerint a mellkasán és gyomrán találták el, az elkövetőt, egy 71 éves férfit a rendőrök elfogták. Az illetőt a szlovák sajtóban Juraj Cintulaként nevezték meg, és úgy tudják, egy lévai íróról van szó. Arról is beszámoltak, hogy több verseskötete is megjelent, 2016-ban pedig egy magán biztonsági szolgálatnak dolgozott, és akkoriban ő maga is támadás áldozata lett egy bevásárlóközpontban.
Pomozi rámutatott: a nemzetközi gyakorlattal ellentétben náluk, az elnöki testőrségben és a terrorelhárítási központban hivatásos mentőtisztek dolgoztak napi 24 órában, teljes felszereléssel, akik ilyen esetben a testőrök biztosítása mellett
- megkezdték a sérült stabilizálást, és
- eldöntötték, hogy a célkórházba vigyék-e, vagy
- hívjanak hozzá mentőhelikoptert.
A dandártábornok hangsúlyozta: ilyenkor olyan információkat is be kell gyűjteni, minthogy ki az ügyeletes orvos az adott kórházban – ez ráadásul azokra a területekre, megyékre is érvényes, amelyeken a védett személlyel áthaladnak.
Pomozi Sándor. Fotó: Magyar Nemzet
A szlovák kollégák nagyon ügyesek, jól felkészültek, többjüket személyesen ismerem, sok közös képzésünk, gyakorlatunk volt a múltban” – tette hozzá Pomozi Sándor, aki azt is felvázolta, hogy mi történhet Szlovákiában a merényletet követően.
Az egészségügyi ellátással párhuzamosan elkezdődik a felderítő munka, a helyi videófelvételek és képek begyűjtése, a tanúk beazonosítása, meghallgatása. Továbbá a családtagok és az összes többi védett személy biztonságát meg kell erősíteni. Amíg nem tudjuk, hogy milyen céllal követték el a merényletet, addig bárki lehet célpont.
Azzal folytatta, hogy ilyen esetben a rendőri gépezet egyből, teljes apparátussal működésbe lép, miközben a világ árgus szemekkel figyeli minden lépésüket.
„Arról nem beszélve, hogy Szlovákia és Magyarország között a vezetői körben azonos sávok vannak, ezért amennyiben én most döntési helyzetben lennék, megerősíteném a magyar védett személyek védelmét is” – magyarázta Pomozi.
A cikk itt olvasható.
Címlapfotó: AFP