Lázas készülődés folyik a Duna mentén, bár az elmúlt napok hatalmas esőzései az új hét érkeztével enyhültek a régióban. Ausztria, Szlovákia és Magyarország a Dunán érkező árhullámra készülnek, miközben kritikus helyzet alakult ki északi szomszédunkban a Morva folyónál. Még északabbra, Csehországban már több mint tízezer embert kellett evakuálni, és halálos áldozat is van. Budapest is készülődik.
Ausztria: autópályát árasztott el a víz, Bécs kivételes helyzetre készül
Alsó-Ausztria tartományban az éjszaka folyamán özönvízszerű árvizek sodortak el utcákat és településeket. Több ezer mentőmunkás dolgozik az árvízzel sújtott területeken, a ZDF megjegyzi, hogy egyes régiókban az éjszaka folyamán kissé enyhült az eső, az időjárási szolgálatok hétfőre további heves esőzést jósoltak. Johanna Mikl-Leitner miniszterelnök vasárnap olyan kivételes helyzetről beszélt, amelyhez hasonlót még nem tapasztaltak az országban. Bécs környékét minden eddiginél jobban sújtotta az árvíz, mint korábban bármikor: a súlyos esőzések miatt teljes mértékben katasztrófa sújtotta területté nyilvánították a környéket.
Jelenleg több tucat svájci folyami cirkáló várakozik Bécsben. A mintegy 100 utas és a körülbelül 40 fős személyzet nem hagyhatta Thurgau Prestige nevű hajót, mert elöntött a víz a mólóhoz vezető gyaloghidat – jelentette a svájci SRF műsorszolgáltató a Thurgau Travel utazási társaságra hivatkozva. Sajtóértesülések szerint más hajók is az osztrák fővárosban rekedtek.
Fotó:AFP
Éjszaka is kellett evakuálni az embereket, különösen érzékeny, rendkívül veszélyes helyzetben: sötétben hajóval közlekedni az erős áramlatok között – tehát abszolút kockázatos volt
– közölte az alsó-ausztriai tűzoltóság szóvivője. Több száz embert mentettek ki a hétvégén Alsó-Ausztriában, amelyet súlyosan sújtott az árvíz. A tervezett betegszállításokat is megbénította az árvíz, és nagy valószínűséggel most hétfőn sem javul a helyzet. Az Alsó-Ausztriai Vöröskereszt és az Alsó-Ausztriai Szamaritánus Szövetség 300 alkalmazottal dolgozik a szokásos működés mellett, beleértve a krízisbeavatkozó csoportokat is.
Csehország: halálos áldozat is van, többen eltűntek, ezreket evakuáltak
Csehországot immár harmadik napja sújtják rendkívüli áradások a Borisz névre keresztelt vihar tombolása miatt. A Cseh Rádió összefoglalója szerint továbbra is emelkedik a folyók vízszintje, a legsúlyosabb helyzet a morvai-sziléziai, valamint az olmützi régiókban van. A CTK hírügynökség hétfő reggel egy halálos áldozatról és hét eltűnt személyről tudott, és már több mint tízezer embert kellett evakuálni.
A 22 ezer lakosú Krnov városában az Opava folyó áradása miatt több mint ezer embert evakuálni kellett. Több faluban is súlyos a helyzet. Bohuslavice és Lestina nagy részét már evakuálták, Ceska Ves pedig a teljesen el van vágva a külvilágtól.
Nemcsak kis falvaknál, hanem fontos közlekedési folyosókon is szünetel a forgalom. A Csehországot Lengyelországgal összekötő D1-es autópálya Ostrava közelében továbbra is le van zárva. Ostrava megközelítése vasúton is nehézkes, és az előrejelzések szerint több vasútvonal legalább egy hétig le lesz még zárva, többek között a Prágába tartó fővonal egyik szakasza is.
Bár hétfőre már csökkent az árvízvédelmi figyelmeztetések száma, még továbbra is több mint 200 helyszínen van érvényben riasztás. Az előrejelzések szerint az Csehország északi részében az folyók vízszintje lassan csökkenésnek indul, azonban a déli országrészekben még további emelkedés várható. Petr Hladik környezetvédelmi miniszter szerint hétfőn Dél-Csehországban lesz a legnagyobb a veszély, elsősorban a Luznice és a Nezarka folyók áradása miatt – árulta el a Deniknek.
Az előrejelzések szerint a mostani csehországi árvíz nem lesz olyan pusztító, mint az 1997-es és 2002-es, azonban a helyzet továbbra is kritikus.
Szlovákia: az időjárás javul, az árvíz csak most jön – majdnem 10 méter lesz a Duna
Hétfő reggelre enyhültek az intenzív esőzések Szlovákiában, és hétfő délutánra az erős szelek is alábbhagynak – írta a szlovákiai Pravda. Az árvízvédelmi készülődés azonban gőzerővel folyik, mert a Duna vízgyűjtőjében lehulló óriási mennyiségű csapadék a következő napokban megduzzasztja a folyót.
Az előrejelzések szerint szerdáig emelkedik a vízszint a folyó szlovákiai szakaszán, amelynek a másik oldalán Magyarország van, és a vízszint jóval 9 méter fülé emelkedhet. A készülődés már több napja folyik, ami jelentősen csökkenti a veszélyt, de meg nem szünteti. A kormány humanitárius segítséget ígér az áradás érintette személyeknek és önkormányzatoknak, a válságstáb pedig mindenkit arra kér, hogy az időjárás javulása ellenére is maradjon óvatos.
Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter még vasárnap arról számolt be, hogy az árvízhelyzet az előrejelzéseknek megfelelően alakul, annyi változással, hogy a legkritikusabb terület nem a Morva folyón lesz, hanem a Duna, ahol még nagyobb hullám vonul le Ausztriából és Németországból, mint korábban számítottak rá, és a folyó szintje elérheti a 930 csntimétert is.
Ezért úgy döntöttünk, hogy kihagyjuk a második árvíz fokozatit és egyből a harmadikat hirdetjük ki, hogy elég időnk legyen gátakat építeni megvédeni a lakosságot, elsősorban Pozsony központjában – mondta.
A helyzet még mindig súlyos Erdőhát (Záhoria, a Kis-Kárpátok és a Morva között) környékén, nem mert a Morava kiöntött volna, a problémát a hegyekből lezúduló víz és sár okozza. Kritikus a helyzet Konyha (Kuchyňa), Stomfa (Stupava), Máriavölgy (Marianka) és Pozsonyborostyánkő (Borinka) vidékén, illetve Pozsonynál – Dévénynél és Dévényújfalunál –, közölte a miniszter.
A cikk itt olvasható.
Címlapfotó: AFP