Paks II: zajlik a toborzás

Hírek B. H. L.
Vinne a projektcég mindenkit, akit használhat a két új atomerőműblokk létesítése és üzemeltetése során. A Paksi Atomerőmű kulcspozícióban lévő szakembereinek átcsábítása azonban tabu – közölte a Világgazdaság.

Nem felejtett ki senki hadra foghatót a merítéséből a Paks II. Zrt. humánerőforrás osztálya. Munkát kínál szakmai gyakorlatukat végzőknek, egyetemistáknak és főiskolásoknak valamint tapasztalt szakembereknek, azokat a fiatalokat pedig ösztöndíjjal segítené, akik olyan közép- vagy felsőoktatási tanulmányaikra összpontosítanak, amelyeket majd az új atomerőműben hasznosíthatnak. Karrierportálján pillanatnyilag is több tucat nyitott pozíció található.

Ám miközben a fiatalok között talán könnyebben mazsolázhat a társaság, megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert nehezebben talál, sőt, éppen onnan csábíthatna el munkaerőt, ahonnan nem kellene: a Paksi Atomerőműtől. Az újabban Paks I.-ként is emlegetett létesítmény ugyanis üzemidő-hosszabbításra készül, évtizedekig szüksége lesz még a mérnökeire, éppen elég a saját nyugdíjba vonulóit pótolnia.

A multikkal kell versenyezni, nem egymással

Annak a mérnöknek, más munkavállalónak, aki a meglévő és az épülő atomerőmű között, vagy külső cég, például egy multi ajánlata közül választ, fontos szempont a fizetés. A Világgazdaság úgy tudja, hogy Magyarországon a nukleáris szakma elveszítette azt a korábbi évtizedekben élvezett előnyét, hogy a hazai átlagnál jóval többet tud fizetni. Mindennek a tetejébe az atomerőműben a szakmai előmenetelhez, így a fizetésemeléshez is több évnyi gyakorlatra van szükség az amúgy nyugdíjas állást ígérő területen. Kézenfekvő viszont, hogy ezen a területen a két atomerőmű-társaságnak inkább egyeztetnie célszerű, mint rivalizálnia. Számukra – de most elsősorban a nagy munkaerő-vadászatban lévő Paks II-nek – elsősorban a Magyarországon működő multiknál (például a Boschnál vagy az Audinál) kell jobb feltételeket kínálnia. „Közös az érdekünk. A Paks II-nek is az a fontos, hogy Paks I. rendben működjön, és Paks I-nek is az, hogy a Paks II. projekt sikeres legyen” – ezt korábban Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. vezérigazgatója jelentette ki. Ebből is nyilvánvaló, hogy az új társaság nem csábít el kulcspozíciókból embereket a maga számára.

Bővülhet a Paks II. Akadémia képzése

A máris több száz fős Paks II. már

  • tanulmányi ösztöndíj-programot indított,
  • lezárt egy műszaki végzettségűeknek szervezett 25 fős gyakornoki programot,
  • működteti a nukleáris képzést nyújtó Paks II. Akadémiát, ahol az oktatást esetleg később szakosítja,
  • és már tart azoknak az instruktoroknak a képzése is, akik a majdani üzemeltetőket fogják oktatni.

A 2019-ben indult Paks II. Akadémia egy képzési együttműködés a projekttársaság és hat hazai egyetem között. Az egyetemek a Paks II. Zrt. anyagi támogatáséval indították el ingyenes, atomerőmű-üzemeltetési szakmérnöki szakjukat. A Paks II. eddigi toborzásának eredményességét mutatja, hogy alkalmazottai viszonylag távolról, például Pécsről és Budapestről is bejárnak Paksra részben annak köszönhetően, hogy az M6 autópálya gyors közlekedést tesz lehetővé. A közlekedést segíti, hogy júniusban átadták Magyarország huszadik Duna-hídját, a Tomori Pál hidat, amely Kalocsa felől kapcsolja be a Duna bal partját a paksi projektbe. (A Paks II. beruházás legutóbbi, mérföldkőnek számító eseményéről csütörtökön számolt be a Világgazdaság.)

Közösebb a két paksi társaság érdeke, mint sokan gondolják

„Nem rablunk egymástól munkaerőt” – erősítette meg a Világgazdaság értesülését Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatója. Mint mondta, jó a kapcsolat a két egymásra utalt társaság között, rendszeresen egyeztetnek a HR-esek is. Az együttműködés mellett szól, hogy hosszú távon az tűnik logikusnak, hogy Paks I. szakemberei fogják üzemeltetni Paks II-t is.

A teljes cikk itt olvasható.

Fotó: Paks II.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink