Óva int a brit kémfőnök a kínai digitális devizától

Hírek D. GY.
A brit elektronikus hírszerzés vezetője szerint Peking digitális devizájának célja a felhasználók monitorozása és a globális devizatranzakciók fölötti ellenőrzés megszerzése.

Sir Jeremy Fleming a Financial Timesnak adott interjújában kifejtette, hogy a kínai vezetés a Pekingi Téli Olimpiai játékok előtt mindent elkövet, hogy új digitális devizáját népszerűsítse. A kémfőnök szerint a digitális devizák kiváló lehetőséget kínálnak arra, hogy úgymond demokratizálják a fizetési rendszereket, ugyanakkor új fenyegetést is jelentenek.

“Ha rossz célokra használják, akkor egy ellenséges országoknak lehetőséget kínálnak arra, hogy megfigyelje, ellenőrizze a pénzügyi tranzakciókat”. A National Cyber Security Center (NCSC) vezetője szerint hamarosan részletes jelentést is nyilvánosságra hoznak erről a kérdésről. Fleming szerint a háború, a hidegháború egyre inkább a digitális térbe helyeződik át.

Fleming szervezete szorosan együttműködik az MI5 és az MI6 titkosszolgálatokkal.

Az NCSC a brit kormányzati kommunikációs központ (GCHQ) felügyelete alá tartozik, amelynek kulcsszerepe volt a második világháború idején a náci kommunikációs rendszerek feltörésében. Ennek is legfontosabb figurája Alan Turing volt. (Érdemes megnézni a 2014-ben róla készült Kódjátszma című filmet – a szerk.)

Fotó: Shutterstock

Fleming ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára milyen fontos egy szabadkereskedelmi egyezmény megkötése Kínával, viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy mekkora kockázatot rejt, ha más országok brit állampolgárok, gazdasági szerveztek adataihoz juthat hozzá. “Ez a szuverenitás eróziójához vezethet” – mondta.

A britek nagyon rá lehetnek izgulva erre a témára,

mert pár héttel ezelőtt Richard Moore, az MI6 vezetője hívta fel a figyelmet arra, hogy a kínaiak az elektronikai cikkek exportját hírszerzési célokra használják fel, “adatcsapdákról” beszélt. A digitális kínai deviza tipikusan ilyen adatcsapda lehet, hiszen ezidáig több Kínában mint 140 millió magánszemély és üzleti vállalkozás jelezte, hogy használni kívánja ezt a fizetőeszközt. Fleming szerint Peking most a Téli Olimpiát szeretné felhasználni arra, hogy nemzetközi porondon is bemutassa és minél inkább elterjessze a digitális pénzt.

Fleming nyilatkozata azért is kavart fel nagy port világszerte, mert bár kétségtelen, hogy kémfőnökök ritkán nyilatkoznak, de közülük is Fleming az egyik leginkább visszahúzódó típus.

Nemrég a túlnépesedéstől félt Kína, most az elöregedés a legnagyobb veszély

(Borítókép: Digitális renminbi Fotó: Wang Gang/VCG / Getty Images)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink