Csúcspontjához érkezett szombat délelőtt a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, vagy ahogy a köznyelvben ismerik, a tusványosi fesztivál.
A rendezvény hagyományosan masszívan közéleti fókuszú, az itt elhangzottak hosszú időre tematizálják a nyilvánosságot. Így volt ez az idén is, például amikor Lantos Csaba energiaminiszter bejelentette, hogy maga Zelenszkij elnök feküdt keresztbe az ukrán–magyar olajválság megoldásának.
A legnagyobb esemény azonban minden évben Orbán Viktor nagyszínpados előadása. Ez jellemzően egy egyórás felszólalás, amelynek keretében a magyar miniszterelnök teljes spektrumos értékelést és elemzést ad a nyilvánosságnak. Immáron szokásosnak mondható, hogy ezek a gondolatok felrázzák, stimulálják a közbeszédet és ezúttal is erre lehet számítani. Már csak azért is, mert talán még sosem került sor ilyen feszült politikai környezetben Orbán Viktor tusványosi beszédére.
A júliusban átvett magyar uniós elnökség és a magyar miniszterelnök békemissziója sokkolta Brüsszelt, amely látványos, de inkább súlytalan retorziókkal válaszolt. Ennek a hátterében ott lehetnek a júniusi európai parlamenti választások hatásai is, amely életre hívott egy európai patrióta mozgalmat: a Patrióták Európáért tömörülés rögtön a harmadik legnagyobb frakciót adja, a hagyományos európai parlamenti pártok pedig rögtön meg is kezdték az ellehetetlenítését és a kiszorítását.
Eközben Magyarországot gigabírság befizetésére kötelezte az európai bíróság a migrációs szabályok megsértése miatt. Gulyás Gergely éppen pénteken üzente meg: ha ennek a folyamatnak az a vége, hogy a magyar kormánynak fel kell adnia a déli határ védelmét, akkor visszatérnek a 2015-ös állapotok és újabb migránskaravánok indulnak majd útra Magyarországról Ausztriába és Németországba.
Az orosz–ukrán háború napról-napra véresebb, de talán már látszik az alagút végén a béke fénye. A világ pedig új amerikai elnökre vár, amely az ukrajnai harcok jövője szempontjából kulcsfontosságú. Úgy alakult, hogy ezekben a világ alakulását meghatározó történéseknek Magyarország – messze a tényleges súlya fölött – ezúttal az aktív részese, a magyar kormányfő pedig befolyással bír a jövőre.
Ezért is rendkívüli fontosságú, mi hangzik el Tusványos nagyszínpadán Orbán Viktortól. Az év beszédét a Világgazdaság élőben tudósítja.
Orbán Viktor nem érti a brüsszelieket
Orbán Viktor valamivel negyed 11 előtt kezdte meg előadását. Először a román vezetéssel folytatott tárgyalásairól számolt be. „Haladunk” – fogalmazott. Azt mondta, hogy szó van egy Bukarest–Budapest gyorsvasútról és Románia schengeni csatlakozásáról is.
A román oldalról elmaradt a tavalyi heves reakció Orbán Viktor érkezésére, de Brüsszelé nem. Sérelmezi, hogy háborúpártinak nevezi a magyar kormány az uniós politizálást. A háború béke, a béke háború, ez az új nyelv. De azért az erjedés megkezdődött, lassan elmozdulunk a békepárti politika felé. Az ukránoknak leesett a tantusz, most már csak az európaiakra várunk. Trump a kapuk előtt. De ma nem a békemisszó a téma.
- Az első fő pont a háború. Ez ugyanis felfedi a valóságot, amiben élünk.
- A második, hogy mi lesz a háború után.
- A harmadik, hogy hogyan kell felkészülnie Magyarországnak az új világra.
A magyar kísérlet azért nem túlzó, mert mégiscsak a magyar a leghosszabb ideje hivatalban lévő kormány, Orbán Viktor pedig a legrégebben regnáló miniszterelnök. Amiről tehát beszél, azt mind látta.
A közvetítés itt követhető:
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Orbán Viktor / Facebook