Ma délután kormányülés lesz, erről tájékoztatják a közvéleményt – kezdte a kormányinfót Orbán Viktor miniszterelnök.
Ez volt Magyarország legnehezebb éve
A kormányfő szerint a rendszerváltás óta ez volt Magyarország legnehezebb éve. Hozzátette, hogy rendkívüli teljesítményt nyújtott hazánk, egyrészt a választási eredményt emelte ki, ahol „3 milliárd forint állt szembe 3 millió szavazóval”.
Kormányváltást akartak Magyarországon Brüsszelben
A miniszterelnök szerint már 2021-ben meg tudtak volna állapodni, de azért nem történt meg, mert kormányváltást akartak Magyarországon. Szerinte Lengyelországban is ugyanez látszódik.
Ennek a háborúnak csak vesztesei vannak
A miniszterelnök szerint Európa szügyig van a háborúban, reméli, hogy nem kerül bele nyakig. Magyarország álláspontja viszont kimaradni a háborúból, ugyanakkor kötelessége volt hazánknak, hogy segítse az ukrán menekülteket.
A migrációval szemben álltuk a sarat
A kormányfő szerint Magyarországot két irányból éri a migráció, szerinte nincs még egy ország, talán csak Románia, amely egyidejűleg ilyen nyomás érné. A miniszterelnök szerint fantasztikus teljesítményt nyújtanak a katonák.
Magyarország képes volt finanszírozni a megemelkedett energiaárakat
Tavaly 7 milliárd euró volt az energiaszámla, ez idén 10 milliárd euróval több. Hangsúlyozta, hogy ezt úgy teremtették elő, hogy a rezsivédelmi rendszert meg tudtuk őrizni. A kormányfő szerint 180 ezer forint támogatást ad a kormány a költségvetésből minden háztartásnak, szerinte ekkora támogatást Európában más ország nem tud biztosítani.
A munkaalapú gazdaságot meg tudtuk őrizni
A miniszterelnök szerint soha nem dolgoztak ennyien Magyarországon, mint most, 30 éves csúcson van foglalkoztatottság. Ráadásul választási év volt, de sikerült csökkenteni a hiányt, miközben bevezették a 25 év alattiak szja kedvezményét, visszakapták a nyugdíjasok a 13. havi nyugdíjat.
Sikerült legyőzni a hungarofóbiát
A kormányfő szerint sikerült legyőzni a hungarofóbiát, ez szintén komoly teljesítmény.
Elkerülhetjük a recessziót
A miniszterelnök szerint a legfontosabb cél jövőre, hogy elkerüljük a recessziót. Ráadásul új intézkedéseket is hoznak, így jövőre a 30 év alatti gyermeket vállaló nőkre kiterjesztik az adómentességet.
Fel kellene számolni az Európai Parlamentet
A magyarok azt szeretnék, hogy felszámolják az Európai Parlamentet, mondta a miniszterelnök, aki szerint visszatérne az eredeti koncepcióhoz, amikor a nemzeti parlamentekből küldték a képviselőket. „A mocsarat le kell csapolni” – ismételte meg korábbi mondatát Orbán Viktor.
Három dolgot tud tenni a magyar kormány a migráció ellen
A kerítés nem tökéletes – mondta a migrációt firtató újságírói kérdésre. Szerinte 2015-höz képest a különbség nyilvánvaló. Az, hogy a kerítés nem zár légmentesen, nem teszi okafogyottá a kerítést. Hangsúlyozta, három dolgot tud tenni a kormány, egyrészről felállították a határőrséget, a második, hogy „ünnepeljük Horvátország schengeni tagságát”, a harmadik pedig, hogy megegyeztek az osztrákokkal és a szerbekkel, és létrehoztak egy határvédelmi szövetséget, hogy lejjebb tolják a Balkánon a védekezést.
A mocsarat le kell csapolni
Nem lenne méltányos azt mondani, hogy a törvénytelenül elfogadott pénzek gyakorlata kizárólag a politikai spektrum baloldalán jellemző, mondta az európai korrupciós esetről. Hozzátette, hogy egyelőre nem helyes arról beszélni, hogy az Európai Bizottságig érnék a szálak. Szerinte Magyarországot csak azért támadják, mert a saját útját járja.
Jogászok vizsgálják meg, hogy a főváros megszegte-e a kormánnyal kötött megállapodását
A Lánchíd igazi magyar hungarikum, mondta a felújításról a kormányfő, miután sem gyalog, sem autóval nem lehet átmenni rajta. A jogászok majd vizsgálják a főváros és a kormány megállapodását megszegte-e Budapest.
A független Ukrajna Magyarország érdeke
Független, szuverén Ukrajna Magyarország érdeke is, ugyanakkor a gazdasági kapcsolatokat Oroszországgal is fenn kell tartani. A csomagokkal kapcsolatban hazánk korábban is más elvi állásponton volt. A csehek döntöttek úgy, hogy egy napra tettek minden döntést, ehhez alkalmazkodnunk kellett. „Ezt rossz megoldásnak tartjuk”, mondta az ukrán hitelről, szerinte ezt kétoldalú megállapodásokban kellene rögzíteni. Az a megoldási javaslat született, ahogy a covid alatt, hogy közösen vegyük fel a hitelt, és azt adják át az ukránoknak. Magyarország nem akar adósságközösséget vállalni azokkal az országokkal, ahol sokkal magasabb az adósságráta. Végül nem a magyar megoldási javaslat mellet döntöttek, A legvégső esetben szabad egyedüliként európai döntéseket megakadályozni – mondta a vétókról, szerinte az ukránok sosem fogják ezt a hitelt visszafizetni, ráadásul 2024-ben újra elő fog kerülni a kérdés, „olyan utcán indultunk el, amiből nagyon nehéz lesz visszafordulni”, mondta.
A lengyelek azt kapták jutalmul, mint a magyar bűntetésül
Van lengyel-magyar sorsközösség, szerinte a második világháborúban is a lengyelek azt kapták jutalmul, mint a magyarok büntetésül. A háború kérdésében teljesen mást gondolnak, bár megjegyezte, hogy a legfontosabb, stratégiai kérdésben egyetértenek, így például Oroszország nem jelenthet veszélyt Európára, ahogy szükség van független Ukrajnára.„ Viszont mi nem gondoljuk azt, hogy az ukránok a magyarok szabadságáért harcolnának, ők a saját hazájukért harcolnak. Magyarország védelmét a magyarok és a NATO biztosítja”, szögezte le a kormányfő, hozzátéve, hogy a „geográfia sok mindent megmagyaráz”.
Nix ugribugri
A mostani szerkezet fenntartható, mondta a rezsicsökkentést firtató újságírói kérdésre. Nix ugribugri, tette hozzá, korábban belőttek egy árat, ezt tartották 8 vagy 9 éven keresztül. Szerinte ez sokkal jobb, mint a piachoz alkalmazkodó mozgó rendszer, ezt a jövőben is fenntartaná a kormány.
Nyílt törvénysértésre biztat az MTA?
Nem minősítem az álláspontjukat, de olyan még nem láttam, hogy az akadémia nyílt törvénysértésre biztatná a kormány, válaszolta arra a kérdésre, hogy az MTA állásfoglalásban kérte a kirúgott pedagógusok visszahelyezését. A kormányfő azt kéri, hogy a tanárok tartsák be a törvényeket, az állami vezetők nem tehetnek mást, hogy az ilyenkor szokásos szabályokat betartatják. Ugyanakkor abban a pedagógusok oldalán áll, hogy a bérüket emeljék, emlékeztetett arra is, hogy először 2013-ban az ő bérüket emelte a kormány. Ez nem volt jó megállapodás, elfogadhatatlan kezdő bérrel indulnak a pedagógusok – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy 10 százalékos emelést biztosan kapnak jövőre, de ha az unióval sikerül megállapodni, akkor nagyobb emelést. Ugyanakkor jelezte, hogy uniós megállapodás nélkül is emelik a béreket, csak lassabban, nem három, hanem hat év alatt.
Fotó: Figyelő