A feldolgozóipar és a szolgáltatások menedzsereinek várakozásait összegző kompozit index értéke februárban 55,8 pont volt a januári 52,3 pont után, ami tavaly szeptember óta a legmagasabb érték. A Reuters elemzői konszenzusa jóval alacsonyabbra, 52,7 pontra számított. (Az index 50 pont feletti értéke a gazdaság fellendülését, az alatti értéke a lanyhulását jelzi.)
Az emelkedő bérek és a növekvő energiaszámla azonban a mutató publikálása, 2002 óta a legmagasabb szintre hajtotta fel az áremelési szándékokat.
Mindez annak ellenére következett be, hogy a menedzserek szerint enyhültek a szállítási szűk keresztmetszetek, csökkent az alapanyag- és alkatrészhiány, s ennek következtében ezek áremelkedése is szelídült valamelyest. A BMI által jelzett áremelési szándék arra utal, hogy a következő hónapokban is magas marad az infláció.
Elemzői vélemények szerint az áremelési törekvések felerősödése további nyomást helyez az Európai Központi Bankra (EKB), hogy az a korábban vártnál előbb szigorítsa monetáris politikáját. Az EKB egészen a legutóbbi időkig a mellett kardoskodott, hogy az inflációs hullám átmeneti és nem szüksége a gazdaságélénkítő kötvényvásárlási program gyors leállítása, illetve a kamatemelés. Az inflációs nyomás (januárban rekord szintre, 5,1 százalékra gyorsult a fogyasztói árak növekedési üteme), illetve a piaci jelzések – megugrottak a kötvényhozamok – azonban arra kényszerítette a központi bankot, hogy feladja megengedő álláspontját és jelezze:
a vártnál korábban jöhet a monetáris szigor.
Az áremelések folytatódását egy másik ma megjelent adat is jelzi:
a német termelői árak januárban 25 százalékkal emelkedtek, ami 1949 (!) óta a leggyorsabb ütem.
A felmérést február 10 és 17 között készítették. A részletes adatok szerint a BMI értéke Franciaországban nyolc, Németországban hat hónapos csúcsra szaladt fel.
(Bortókép: Shutterstock)