Optimisták a létesítménygazdálkodók

Hírek Érsek M. Zoltán
Erős növekedést prognosztizál a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) által elkészített legújabb, negyedéves piaci hangulatjelentés. De miközben a cégvezetők jelentős árbevétel növekedést várnak a következő negyedévre, hozzáteszik: a következő tél előtt álló kockázatokat nem szabad lebecsülni.

A piaci szereplők visszajelzése alapján 2023. III. negyedévére készített hangulatindex erős növekedést vetít előre, ami elsősorban a komoly aggodalmakat kiváltó háborús helyzet stagnálásból és az ehhez kapcsolódó gazdasági-, és energiaválság enyhüléséből adódik. Emellett az elemzők által a III. negyedévre várt GDP növekedés is jótékonyan hathat a létesítménygazdálkodási, vagyis az FM (facility management) szektor bevételi számaira. A prognosztizált jelentős fellendülésben a befejezésre kerülő beruházásokhoz kötődő munkálatok mellett a magas infláció díjnövelő hatása is komoly szerepet játszik.

Mindez a következő negyedévre olyan robosztus bővülést vetít előre, amelynek alapján az árbevétel 8 százalékot meghaladó mértékű növekedése várható. A közeljövőt tekintve azonban a válaszadók arról sem feledkeztek meg, hogy az építőipari megrendelésállomány erős visszaesésének továbbgyűrűző hatása az FM szektort is érintheti. A létesítménygazdálkodási piacot befolyásoló meghatározó folyamatok között említik, hogy az orosz-ukrán konfliktus energiára gyakorolt hatása enyhült, ugyanakkor a szakértők továbbra is hangsúlyozzák a következő tél előtt álló kockázatokat. Hozzátéve: az energiaárak újabb drasztikus növekedése sem zárható ki, emellett pedig a munkaerőhiány és a magas infláció együttes hatásaként erős bérnyomás is jellemzi az FM iparágat.

Miközben a létesítménygazdálkodási piacon is egyre nagyobb szerepet kap az ESG szabályok, tanúsítási elvárások kötelezővé tétele, ez komoly adminisztrációs terhet is jelenthet a cégeknek. A másik oldalon viszont, elsősorban a környezetvédelmi elvárások teljesítése kapcsán adódó újabb feladatok okán, plusz megrendelésekhez is segítheti a piaci szereplőket. Az építőipari teljesítmény visszaesése viszont nemcsak az irodapiacot érinti: az „üzemeltetési torta” méretének növekedése azért is megáll, mert a híradásokban korábban bejelentett új gyárak, üzemek termelésbe állítása (így üzemeltetendő ingatlanként történő megjelenése) csak az elkövetkező években várható.

Ami a munkaerőhelyzetet illeti, a szakmai előrejelzés szerint a következő negyedévben várhatóan 4,15 %-kal csökken a megkérdezett vezetők által irányított vállalkozások munkavállalói állománya. Pozitív hírnek tekinthető, hogy ha nem is jelentős mértékben, de várhatóan 0,15 %-kal csökken a válaszadó vezető menedzserek által irányított vállalkozások kintlévőség állománya. A hangulatjelentés válaszadói szerint a piac jövőbeni alakulása szempontjából érdekes fejlemény, a CA IMMO júniusban tett bejelentése, miszerint eladja teljes portfolióját és kivonul a magyar ingatlanpiacról, illetve a szintén júniusban bekövetkezett külföldi ingatlanbefektetői aktivitás hirtelen és radikális csökkenése is. Ez ugyan a harmadik negyedévet még nem érinti jelentősebben, de szakemberek szerint a piac hosszabbtávú alakulását tekintve így is gondolkodóba ejtő.

Borítóképen a biatorbágyi ipari park – az energiafelhasználás dokumentálása mindenkinek többletfeladat Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ezek is érdekelhetnek

További híreink