A szervezők folyamatosan tesztelték a Szajna vízminőségét, így hozták meg a döntést, hogy alkalmas a versenyzésre. Lehet azzal érvelni, hogy a nyílt vízi úszók már megszokták, hogy szennyezett vízben is versenyezniük kell, de talán érdemes feltenni azt a kérdést is, hogy a városmarketing, a pazar látvány előbbre való-e, mint a sportolók egészsége. Olyan véleményeket is megfogalmaztak, hogy egészséges szervezet számára nem okoz különösebb problémát, hogy szennyezett a víz. A sajtóban ilyenkor az E. coli baktériumot nevezik meg a megbetegedés okaként. De mint kiderült, alapvetően nem ettől lesznek betegek. Akkor mitől?
Nem baktérium, hanem a vírus betegíti meg a sportolókat
Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a Világgazdaság kérdésére elmondta, a felszíni vizek – így a folyók is – óhatatlanul szennyeződnek akkor is, ha nem kerül be közvetlenül tisztítatlan szennyvíz. Igaz ez a nagyvárosi környezetre is, hiszen ha nagy mennyiségű csapadék hullik, bemossa a folyóba a felszíni szennyeződéseket, például az állatok ürülékét vagy az élelmiszer-hulladékot.
A szakértő kiemelte, hogy nagyobb esőzések után mindig mérhető a vízminőség romlása, ugyanis a régebbi típusú városi csatornarendszerekben sok esetben a szennyvíz és a csapadékvíz egybefolyhat.
Hozzátette: az E. coli baktérium mennyisége indikátorként szolgál, azt mutatja, mennyire szennyezett a víz, alkalmas-e fürdésre. A hazai vizeket is ezzel a méréssel minősítik. Viszont a megbetegedéseket nem ez, hanem jellemzően a vízben található vírusok okozzák.
A vírusszennyeződés kimutatása azonban körülményes, ezért használnak inkább indikátorokat a szennyezés jelzésére. Ráadásul a vírus fertőzőképessége sokkal nagyobb, azaz már néhány vírusrészecske is megbetegítheti a fürdőzőket, míg baktériumból ehhez sokkal nagyobb mennyiség kell. A gyomor- és bélrendszert érintő fertőzések mellett szem- és fülgyulladást is okozhatnak a természetes vizekben található szennyvízi eredetű vírusok – magyarázta a szakértő. Ahogy korábban is írtuk, Párizsban komoly erőfeszítéseket tettek, hogy alkalmassá tegyék a folyót a nyílt vízi úszásra. A szervezők 1,3 milliárd eurót költöttek arra, hogy az esővíz ne jusson bele a folyóba. Anne Hidalgo polgármester is úszott a Szajnában, hogy bebizonyítsák, a víz alkalmas úszásra.
Címlapfotó: AFP