A minimálbér növelését az adóterhek, illetékek jelentős részének az átvállalásával oldják meg, hogy azt ne saját bőrükön érezzék meg a legnagyobb befektetők, különösen a német, kínai, japán beruházók, akik rengeteg személyt foglalkoztatnak.
Az egész évi infláció 9-10 százalékos lesz, magasabb, mint arra korábban számítottak, a minimálbér viszont ennél nagyobb mértékben növekszik, így egyértelmű, hogy az emberek jobban fognak élni, mint korábban, prognosztizált Aleksandar Vučić. Ami a nyugdíjakat illeti, a következő fél évben két lépcsőben tervez korrekciót az állam: novemberben bő kilenc százalékos, majd januárban további 11,2 százalékos nyugdíjemelésre kell számítani, s a költségvetésben már meg is van rá a pénz, tette hozzá az államfő.
A szerb GDP az idén eléri az 58-59 milliárd eurót, az államadósságot pedig sikeresen ellenőrzés alatt tartja a kormány, közölte Vučić, s hozzátette: jelenleg az adósság a GDP 53,6 százalékát teszi ki, ami jóval a 60 százalékos maastrichti kritérium alatt van.
Ami a téli fűtési szezont illeti, a szerb államfő azt mondta: a készletek kétharmadára már biztosítottak a források.
A szükséglegetek 65 százalékát orosz forrásból szavatolják, és ezer köbméterenként 355–420 eurót kell fizetni, a végleges ár a kőolaj világpiaci árának alakulásától függ, de az oroszok ígérete szerint nem lesz több 420 eurónál, mutatott rá Vučić. A gázmennyiség további 35 százalékát piaci áron szerzi be Szerbia. Eddig 150 millió köbméter gázt vettek, s folyamatban van a magyarországi bérelt tárolói kapacitások feltöltése, arra az eshetőségre, ha végül Szerbia nem tudna a bulgáriai vezetéken keresztül földgázt beszerezni. Magyarországon Szerbia összesen 300–500 millió köbméter gázt tárol majd, ehhez kell hozzáadni a hazai tárolókban lévő 227 millió köbméter mennyiséget.
A kőolajkészlettel kapcsolatban Aleksandar Vučić azt mondta: jelenleg 65 napra elegendő benzin-, illetve 77 napra elegendő dízeltartaléka van az országnak. Arra emlékeztetett, hogy a nyers kőolaj egészét importból teremtik elő, amit a a pancsovai finomítóban dolgoznak fel, s a szükségleten felüli mennyiségeket mindeddig külföldön értékesítették. Ezzel a gyakorlattal két hete szakított az állam, akkor kiviteli stopot rendelt el, de hamarosan olyan döntés születik, aminek az értelmében a következő héten sem lehet exportálni, jelentette be.
M.J.