Növekvő energiaárak, dráguló alapanyagok, a háború miatti geopolitikai bizonytalanság, gyengülő forintárfolyam, és még sorolhatnánk a vállalkozások előtt tornyosuló akadályokat. Ráadásul a lakosság kereslete is várhatóan visszaesik a vállalatok termékei és szolgáltatásai iránti a magas inflációval, illetve a gazdasági lassulással párhuzamosan. Ilyen gazdasági környezetben és jövőkép mellett joggal teheti fel azt a kérdést minden munkavállaló, hogy megmarad-e az állása.
Ennek megfelelően az év eleje óta jelentősen növekedett az európai lakosság körében a munkanélküliségtől való félelem – írta az Oeconomus. Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) által készített kérdőíves felmérés eredményei azt mutatják, hogy az európai lakosság a következő 1 évre vonatkozó munkanélküliségtől való félelme év eleje óta jelentősen emelkedett. Ehhez hasonlóan Magyarországon is február óta emelkedik a lakosság félelme, hogy sokan elveszítik állásukat, az október-novemberi felmérés eredményei pedig még nagyobb mértékű borús kilátásokról tanúskodtak idehaza.
A vállalkozások oldaláról nézve, az Európai Unió szintjén (és országok szintjén is) minden vizsgált szektorban visszaestek a foglalkoztatási várakozások 2022-ben a következő néhány hónapra vonatkozóan (1-3 hónapra előre mondtak véleményt a vállalatok az Európai Bizottság havi kérdőíves felmérésében). Hasonlóan Magyarországon is az utóbbi hónapokban estek a foglalkoztatási várakozások az egyes szektorokban, óvatosság érződik a szereplők körében (létszámstopok, bérstruktúrák feltérképezése, kölcsönzött munkaerő csökkentése).
Borítókép: PuzzlePix/Shutterstock