Nem lesz olcsóbb az építőanyag, sőt!

Hírek
Sajnos nem lesznek olcsóbbak az építőanyagok, főként mert az építőipar teljesítménye januárban 18,5 százalékkal, februárban 15,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, így az erős kereslet nem kedvez az árcsökkenésnek. Egyébként az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége 10-12 százalékos bővülést vár idén az építőiparban.

A korszerűsítési pályázatoknak hála nő a kereslet egyebek között a hőszigetelőkre és a nyílászárókra, de az uniós projektek tavalyi visszaesése után a többi terméknél is növekedés várható az idén. A felújítási kedv erősödését többek közt a Magyar Fejlesztési Bank nulla százalékos, Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitele gerjeszti, amely 115 milliárdos keretösszeggel indult el. A családi házakra legfeljebb 10 milliós, a társasházi lakásokra maximum 7 milliós „ingyen” hitelt lehet igényelni, többek közt a lakóingatlanok hőszigetelésére, fűtési vagy melegvíz-rendszerek korszerűsítésére, illetve napkollektoros, napelemes, hőszivattyús rendszerek telepítésére. Nem is csoda, ha nő a kereslet egyebek között a hőszigetelőkre és a nyílászárókra.

Az építőanyag-ipar érdekképviseleteit tömörítő Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) különösen erős emelkedésre számít a tégla termékeknél: a tavalyi első negyedévhez képest 25-30 százalékos bővülésre. Ám várhatóan más áruknál (falazati termékek, vakolatok) is ellensúlyozza a keresletnövekedés a januári hideg miatti kiesést. Az égetett cserépnél a növekedés még várat magára, mivel a tető értelemszerűen a projektek végén készül el – derül ki a szövetség helyzetjelentéséből. Kedvező folyamatként értékeli a szövetség, hogy az épületgépészeti termékek piacán egyre nagyobb a jó minőségű áruk részesedése.

A munkaerőhiány viszont nagy gond. A beruházói igények – különösen a szerkezetépítő szakmákban (kőműves, betonvas-szerelő, szigetelő) – ugyanis meghaladják a kivitelezői kapacitásokat, ráadásul – a piaci visszajelzések szerint – a külföldön dolgozó szakemberek hazatérése sem érzékelhető tömegesen, így továbbra is több ezer munkavállaló hiányzik az építőiparból. A szervezet ezért az átképzések ösztönzését javasolja többek között a munkanélküliek és a pályaelhagyók bevonásával.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink