A belga elnökség megerősítette, hogy nem tartja kiemelt fontosságúnak a folyamatban levő jogállamisági eljárások előmozdítását, így az európai parlamenti választási kampányára jó eséllyel nem lép újabb szintre a Magyarországgal szembeni eljárás. A különböző tagállami kampányokban megjelenhet ugyan a magyar kormánnyal szembeni retorika, ezek azonban általában kommunikációs szinten ki is merülnek – mondta a Magyar Nemzetnek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont Európai Stratégiai Kutatóintézet vezetője annak apropóján, hogy január 1-jétől Belgium vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Spanyolországtól.
Tárnok Balázs kifejtette: az elnökség alatt nem csak az adott országnak van kiemelt szerepe, hiszen a 2009-es lisszaboni szerződés óta a tagállamok az „elnökségi triók” rendszerében határozzák meg azokat a kérdésköröket és témákat, amelyekkel a tanács az elkövetkezendő másfél évben foglalkozni szeretne.
Magyarországnak kiemelt szerep jut
Ennek útmutatójául a három ország közös programja szolgál, azonban a tagállamok külön-külön is készítenek egy saját, részletesebben kidolgozott programot a közös dokumentummal összhangban. A mostani trióban Spanyolország és Belgium mellett Magyarország is szerepel.
Az elnökség négy fő feladata:
- gondoskodni az EU napirendjének folytonosságáról,
- biztosítani a hatékony és szabályszerű jogalkotást,
- garantálni a tagállamok közötti együttműködést,
- képviselni a tanácsot a többi intézménnyel való kapcsolattartás során, különös tekintettel az Európai Bizottságra és az Európai Parlamentre.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Mirkó István