Az eseményen megjelent az AMAFOND és az ICE mellett összesen 15 olasz vállalkozás képviseltette magát, akik közül 7 cég a vaságazatban, míg 8 vállalat a színesfém ágazatban tevékenykedik. Magyar részről a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség, a Magyar Öntészeti Szövetség, valamint három innovatív ipari hatékonyság növelését célzó szolgáltatással, illetve technológiával rendelkező magyar cég vett részt a fórumon.
Az öntészeti fórum megrendezése egy újabb rendkívül fontos lépés az egyébként is virágzó magyar-olasz gazdasági kapcsolatok elmélyítése szempontjából. Azon túl, hogy mind hazánk, mind pedig Olaszország az Európai Unió tagállama, a két ország kereskedelmi kapcsolatai rendkívül kiterjedtek. Az Olaszországba irányuló magyar áruexport értéke az elmúlt 3 évben (2021-2023) 6,9 és 8,5 milliárd euró között alakult, ráadásul 2022-ben 16,1 százalékkal, míg 2023-ban 4,9 százalékkal emelkedett. Ehhez hasonlóan a vizsgált három évben 617-930 millió eurót kitevő szolgáltatás export szintén jelentős mértékben bővült. Így Olaszország a teljes magyar áru és szolgáltatás kivitelt figyelembe véve hazánk második legnagyobb exportpartnere volt a 2021 és 2023 közötti időszakban. A befektetések terén szintén szorosak a kétoldalú kapcsolataink a dél-európai országgal. Az olasz tőke gyakorlatilag a magyar gazdaság minden ágazatában jelen van, mi több Olaszország, egészen pontosan az olasz vállalati szektor a 10 legnagyobb magyarországi beruházó közé tartozik. A fentiek mellett Budapesten 1992 óta működik a Magyarországi Olasz Kereskedelmi Kamara, 2010-ben egy magyar-olasz stratégiai partnerségi dokumentum is aláírásra került és az energetikai együttműködés is fejlődik a két állam között.
Az elmúlt évek hazai gazdaságfejlesztési, iparfejlesztési és beruházásösztönzési politikájának köszönhetően a magyarországi ipar komoly fejlődésen ment keresztül. Az ágazat zászlóshajója a járműipar. Hazánkban jelenleg három nagy autógyártó működik, amelyik komplett gépjárműveket állít elő, emellett az egyik nemzetközileg ismert autógyártó motorblokkokat gyártó üzemet működtet Szentgotthárdon és további két autógyár épül, illetve létesül Debrecenben és Szegeden. A fentiek mellett komoly autóbuszgyártó, vasúti járműgyártó, illetve egyéb járműgyártó ökoszisztéma működik az országban, és mindezekhez komoly beszállítói hálózat csatlakozik. Ennek fényében jelentős a nemzetközi érdeklődés a nehézipari, illetve általánosságban az ipari szektor részéről hazánk iránt.
Címlapfotó: AFP