A kis- és középvállalkozások továbbra is meghatározó szerepet játszanak a hazai közbeszerzési piacon, június végéig összesen 1 340 milliárd forint értékű közbeszerzést nyertek el. Összesen 3 918 eredményes közbeszerzést folytattak le az év első hat hónapjában hazánkban az ajánlatkérők, ezek összértéke elérte a 2 824 milliárd forintot. 2021 első félévéhez képest az eljárások darabszámát tekintve kismértékű, míg az összérték viszonylatában közel 75 százalékos emelkedés volt tapasztalható a közbeszerzések terén.
Ezekben az adatokban azonban még nem érződik a háború okozta infláció, az építőipari árak jelentős növekedése, valamint az energiaválság. Ezek hatásai ugyanis várhatóan az év későbbi időszakában fognak a számokban is tükröződni.
2022 első félévében a közbeszerzések darabszámát tekintve az egyes beszerzési tárgyak között közel azonos arányban oszlottak meg az építési beruházások (36,3 százalék), az árubeszerzések (33 százalék), és a szolgáltatás-megrendelések (30,7 százalék).
A közbeszerzési eljárások értékét tekintve ugyanakkor az építési beruházások kiemelkedőnek bizonyultak közel 70 százalékos értékaránnyal, miközben az árubeszerzések (14,6 százalékos) és a szolgáltatás-megrendelések (16,2 százalékos) hasonló hányaddal rendelkeztek. Az építési beruházások közbeszerzéseinek darabszáma a tavalyi év azonos időszakához képest enyhén csökkent, viszont értékük körülbelül 1 000 milliárd forinttal volt több, mint 2021 első félévében.
„A háború, az energiaválság és az extrém áremelkedés természetesen érinti a közbeszerzéseket is, ugyanakkor tekintettel az eljárások időigényére, ez a hatás a statisztikákban csak az elkövetkező időszakban fog megmutatkozni, az első félévben lezárult közbeszerzési eljárások eredménytájékoztató hirdetményei ezt a folyamatot még nem tükrözik az áthúzódó hatás miatt” – hívta fel a figyelmet Kovács László (képünkön), a Közbeszerzési Hatóság elnöke.