Oroszország szabadon engedte a The Wall Street Journal riporterét, Evan Gershkovichot és a volt amerikai tengerészgyalogost, Paul Whelant. A két férfi, akiket korábban kémkedés miatt elítéltek Oroszországban, már a szabadság felé tartanak – tudta meg a Bloomberg névtelenséget kérő forrásoktól.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a fogolycsere keretében az Egyesült Államok kit vagy kiket adott vissza az oroszoknak. Azt azonban érdemes megemlíteni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban említette: Vadim Kraszikovot, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) Németországban bebörtönzött bérgyilkosát szeretné visszakapni.
A The Wall Street Journal amerikai üzleti-politikai napilap moszkvai tudósítóját 2023 márciusában tartóztatta le az FSZB kémkedés vádjával. A férfi, az újság és Amerika is tagadta, hogy ez igaz lenne.
Az Egyesült Államok júliusban kijelentette, hogy az amerikai külügy legfontosabb prioritása Evan Gershkovich kiszabadítása. A férfit egy orosz bíróság 16 év börtönre ítélte július közepén, meglehetősen rövid tárgyalás után. Már akkor felröppent a találgatás, hogy azért siethettek az ítélettel, mert az amerikai riportert fogolycserére akarták használni, amiben csak elítéltek vehetnek részt.
A csere jót tehet Joe Biden amerikai elnöknek és demokrata kormányának, miután kényes belpolitikai helyzetbe kerültek az elmúlt hetekben. Mivel saját állampolgárai különböző nyugati országokban vannak rácsok mögött, a szabadon bocsátásuk összetett és érzékeny folyamat, amit a Kreml nem szívesen bízna Donald Trumpra, ha ő nyerné az amerikai elnökválasztást ősszel – mutatott rá a Politico.
Putyin is érdekelt volt a választások előtti megegyezésben, hiszen utána a rendkívül fáradságos, több országot érintő előkészítő munka kárba veszhetett volna – spekulált Tatjana Sztanovaja politikai elemző. Trump korábban azzal dicsekedett, hogy megválasztása esetén biztosítani fogja Gerskovich szabadon bocsátását úgy, hogy semmit nem ad cserébe az oroszoknak. Ez mindenképpen rosszabb opció lett volna Moszkvának.
A Politico értesülése szerint az amerikai börtönökben fogva tartott számos magas rangú orosz állampolgárt töröltek az amerikai szövetségifogoly-adatbázisból. Köztük volt
- Maxim Marchenko,
- Vadim Konoshchenok,
- Vladislav Klyushin,
- Roman Seleznev
- és Alexander Vinnik.
A fogolycsere nem ismeretlen a két ország között
Vlagyimir Putyin orosz vezető februárban adott nagy interjút Tucker Carlsonnak, amiben utalt arra, hogy így engedné szabadon Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivistát, ám ő másfél héttel később, tisztázatlan körülmények közt egy szibériai börtönben elhunyt.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Natalia Kolesnikova / Bloomberg